Bota

‘Ne kemi bërë përparim të madh’, Alexei Navalny i jep fund grevës së urisë

Në një postim në Instagram të Premten pasdite, ditën e 24-të të grevës së tij të urisë, lideri i opozitës ruse i burgosur tha se ai do të vazhdonte të kërkonte një vizitë nga mjeku i tij për të adresuar një humbje të ndjeshmërisë në këmbët dhe krahët - kërkesa e tij kryesore kur nisi grevë urie.
Featured image of article: ‘Ne kemi bërë përparim të madh’, Alexei Navalny i jep fund grevës së urisë Alexei Navalny

RUSI– Alexei Navalny ka thënë se po i jep fund grevës së tij të urisë pasi ka marrë kujdes mjekësor dhe paralajmëruar nga mjekët e tij se vazhdimi i saj do të ishte i rrezikshëm për jetën.

Në një postim në Instagram të Premten pasdite, ditën e 24-të të grevës së tij të urisë, lideri i opozitës ruse i burgosur tha se ai do të vazhdonte të kërkonte një vizitë nga mjeku i tij për të adresuar një humbje të ndjeshmërisë në këmbët dhe krahët – kërkesa e tij kryesore kur nisi grevë urie.

Sipas Guardian, ai tha se do të ndalonte refuzimin e ushqimit pasi të ekzaminohej nga mjekët jo-burg.

“Falë mbështetjes së madhe të njerëzve të mirë në të gjithë vendin dhe në të gjithë botën, ne kemi bërë përparim të madh,“- tha Navalny në mesazhin e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Politikani 44-vjeçar, i cili u arrestua këtë vit dhe po vuan një dënim prej dy vjet e gjysmë, filloi grevën e urisë në 31 Mars për të protestuar kundër refuzimit të autoriteteve të burgut për të lënë mjekët e tij të vizitojnë pasi ai u zhvillua dhimbje të forta shpine dhe mpirje në këmbë.

Navalny, i cili është kritiku më i njohur i Presidentit Vladimir Putin, u arrestua në janar pas kthimit të tij nga Gjermania, ku ai kishte kaluar pesë muaj duke u rikuperuar nga një helmim nga një agjent nervor që ai i fajëson Kremlinit, akuzat që zyrtarët rusë hedhin poshtë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment