Bota

‘Ne jemi të gjithë njësoj’, kisha e Barcelonës hap dyert për darkat e Ramazanit për besimtarët mysliman

Çdo mbrëmje midis 50 dhe 60 myslimanë, shumë prej tyre të pastrehë, shkojnë në pasazhet prej guri shekullore të kishës Santa Anna, ku vullnetarët ofrojnë një vakt të bollshëm të ushqimit të gatuar në shtëpi.
Featured image of article: ‘Ne jemi të gjithë njësoj’, kisha e Barcelonës hap dyert për darkat e Ramazanit për besimtarët mysliman Pamje nga iftari ne kishe

SPANJË– Me kufizimet e COVID-19 që parandalojnë popullatën islame të Barcelonës të festojë Ramazanin në vendet e zakonshme të brendshme, një kishë katolike ka ofruar depozitat e saj në ajër të hapur që muslimanët të hanë dhe të luten së bashku.

Sipas Reuters, çdo mbrëmje midis 50 dhe 60 myslimanë, shumë prej tyre të pastrehë, shkojnë në pasazhet prej guri shekullore të kishës Santa Anna, ku vullnetarët ofrojnë një vakt të bollshëm të ushqimit të gatuar në shtëpi.

“Ne jemi të gjithë njësoj … Nëse ju jeni katolik ose i një feje tjetër dhe unë jam mysliman, kjo është në rregull. Ne jemi të gjithë si vëllezër dhe duhet të ndihmojmë edhe njëri-tjetrin.”– tha Hafid Oubrahim, një Marok 27-vjeçar me origjinë Berber që merr pjesë në darka.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Faouzia Chati, presidente e Shoqatës Katalanase të Grave Marokene, dikur organizonte tubime të Iftarit në qytet, por kufizimet e ngrënies në ambiente të mbyllura e detyruan atë të kërkonte një hapësirë ​​alternative me ajrosje të mirë dhe hapësirë ​​për distancim.

“Edhe me kultura të ndryshme, gjuhë të ndryshme, fe të ndryshme, ne jemi më të aftë të ulemi dhe të flasim sesa disa politikanë,”– tha rektori.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment