Aktualitet

‘Në Elbasan, Durrës dhe Peqin, godet vetëm një “dor딑/ Artan Hoxha: Kemi të bëjmë me një grup ekzekutorësh

Gazetari Artan Hoxha deklaroi se ekzekutimi i vëllëzërve në Durrës është i njëjtë me një sërë ekzekutimesh që janë bërë në shumë qytete siç është në Elbasan, ku në vitin 2019 në Bradashesh është goditur fuoristrata e Endrit Alibeajt, bashkë me xhaxhanë e tij dhe një shtetas rumun.
Featured image of article: ‘Në Elbasan, Durrës dhe Peqin, godet vetëm një “dor딑/ Artan Hoxha: Kemi të bëjmë me një grup ekzekutorësh Talo Çela, atentatet në Elbasan e Durrës dhe Artan Hoxha

Gazetari i ABC News Artan Hoxha ka qenë i pari që ka bërë lidhjen mes vrasjeve të bujshme që kanë tronditur Elbasanin dhe Durrësin përgjatë dy viteve të fundit.

I ftuar në studion e lajmave të ABC News,në datën 5 Maj gazetari Hoxha deklaroi se ekzekutimi i vëllëzërve në Durrës është i njëjtë me një sërë ekzekutimesh që janë bërë në shumë qytete siç është në Elbasan, ku në vitin 2019 në Bradashesh është goditur fuoristrata e Endrit Alibeajt, bashkë me xhaxhanë e tij dhe një shtetas rumun.

“Historia është e ngjashme me atë të Jan Prengës, ky grup vrasësish që ka kryer vrasësjen e Durrësit i ndaluari akuzohet se ka kryer edhe vrasje të tjera. Siç është vrasja në Bradashesh ku udhëtonte Endrit Alibeajt (Dylgjeri), bashkë me xhaxhain e tij dhe një shtetas turk, ku shenjestër ishte turku dhe Endriti, por fatmirësisht autorët nuk kanë goditur makinën tjetër që ishin familjarët.

Atentati tjetër ishte ai i korrikut të 2019 ku në fshatin Paper në aksin Elbasan-Peqin ku u është bërë atentat vëllezerve Brahio Klevi dhe Aldo ku humbi jetën Klevi dhe u plagos rëndë vëllai i tij dhe në rastin konkret nuk u bë i mundur zbulimi i autorit. Gjithashtu atentati tjetër është Andi Zylifi i cili kishte ardhur në 10 dhjetor nga holanda dhe tre ditë më vonë është vrarë ai ishte kushuri i Endrit Alibeaj, gjithashtu në gusht të vitit 2019 Sherif Vlashi që është ekzekutuar sapo ka dalë nga banesa, sapo kishte ardhur në Shqipëri.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjithë këto ngjarje Elbasan, Durrës dhe Peqin tregon se i njëjti grup ka goditur jo për llogari të vet, pasi nuk më rezulton se kanë një bandë mbi krye por funksionojnë në bazë të porosive, nëse do të ishte mbajtë pak më shumë i fshehtë emri i bashkëpuntorit Klevis Alla do të bëhej më i mundur zbulimi i pjestarëve të tjerë që kanë bërë një seri vrasjes.

E kam thënë dhe më parë se kemi të bëjmë me një grup ekzekutorësh që largimin nga skena e krimit e kishim pa gjurmë përveç në rastin e Bradasheshit. Dhe në rastin e vrasjes së vëllezërve Haxhia ato nuk e dogjën makinën”, u shpreh Artan Hoxha.

Sot Talo Çela rezulton i shpallur në kërkim për disa vrasje të bujshme të ndodhura pikërisht në këto zona të nxehta.

Marrë nga abcnews.al

Etiketa:

Shto Koment