Aktualitet

Në ditën ndërkombëtare të Teatrove, është hera e parë që Shqipëria është pa Teatër Kombëtar!

VIDEO
Sot 315 ditë pas prishjes, nuk ka as projekt të miratuar, as fonde. Një truall bosh, që duket pret përfundimin e zgjedhjeve të 25 prillit për tu rrëmbyer nga projektuesit e kullave.
Featured image of article: Në ditën ndërkombëtare të Teatrove, është hera e parë që Shqipëria është pa Teatër Kombëtar! Erion Veliaj dhe Teatri Kombetar

TIRANË– Për 50 ditë bëhet 1 vit nga prishja e godinës së Teatrit Kombëtar.

Ngjarja ndodhi ne orët e para të mëngjesit të 17 majit, kur policia dhe forcat speciale, pa numra identifikimi mësynë godinën që mbrohej nga Aleanca për Mbrohej nga Aleanca për Teatrin Kombëtar.

“Akt barbar” u quajt nga shtypi ndërkombëtar që i dha një hapësirë të konsiderueshme ngjarjes.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Erjon Veliaj, që mori përsipër përgjegjësinë për prishjen, deklaroi se do fillonte menjëherë puna për ndërtimin e Teatrit të ri, sipas projektit danezit Bjarke Ingels. Ndërsa për fondet deklaronte se do të merreshin nga Bankat si kredi.

 

Sot 315 ditë pas prishjes, nuk ka as projekt të miratuar, as fonde. Një truall bosh, që duket pret përfundimin e zgjedhjeve të 25 prillit për tu rrëmbyer nga projektuesit e kullave.

(Dosja.al)

Shto Koment