DiasporaRajoni

“Në 24-vjetorin e Luanit”/ Kurti për studentit-luftëtar: Nuk ka patur ushtri çlirimtare si kjo e jona  

ë një postim në Facebook, Kurti shkruan se Haradinaj e e kaloj jetesën e tij nga student në luftëtar për të çliruar vendin e tij.
Featured image of article: “Në 24-vjetorin e Luanit”/ Kurti për studentit-luftëtar: Nuk ka patur ushtri çlirimtare si kjo e jona   Luan Haradinaj

KOSOVË- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka kujtuar 24-vjetorin e studentit që ra dëshmorë në luftën çlirimtare Luan Haradinajt. Në një postim në Facebook, Kurti shkruan se Haradinaj e e kaloj jetesën e tij nga student në luftëtar për të çliruar vendin e tij. Kurti është shprehur se nuk ka ushtri çlirimtare si ajo e Kosovës, pasi të gjithë luftonin për jetën dhe mendimin e lirë.      

Postimi i plotë: 

Në 24 vjetorin e Luanit. Luan Haradinaj e kalonte kufirin prej studentit te luftëtari me armën e vet dhe me armë për shokë. Luan do të thotë të kalosh kufirin mes mënyrës studente dhe asaj luftëtare. Nuk është e rendit të përditshëm kjo dashuri e dyfishtë për lirinë: për ushtrimin e mendimit të lirë dhe për jetën e lirë. Vështirë të ketë pasur dikund tjetër ndonjë ushtri çlirimtare si kjo e jona që ka aq shumë dëshmorë të cilët ranë duke bartur armatim për të tjerë luftëtarë që do të bëhen dëshmorë më pas.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(I.A/dosja.al)

Shto Koment