Aktualitet

Ndryshon ora, akrepat lëvizin 60 minuta përpara duke zgjatur kohën diellore

Ndryshimi orës ndodh në vende të ndryshme të botës sipas orës lokale të secilit vend dhe do të vazhdojë deri në 31 tetor, kur do të kthehet ora diellore. Lëvizja e akrepave të orës 60 minuta përpara zgjat ditën dhe na bën të zgjohemi më herët.
Featured image of article: Ndryshon ora, akrepat lëvizin 60 minuta përpara duke zgjatur kohën diellore Foto Ilustruese

TIRANË– Si çdo vit, të Dielën e fundit të muajit Mars akrepat e orës kanë lëvizur 60 minuta përpara.

Ndryshimi orës ndodh në vende të ndryshme të botës sipas orës lokale të secilit vend dhe do të vazhdojë deri në 31 tetor, kur do të kthehet ora diellore. Lëvizja e akrepave të orës 60 minuta përpara zgjat ditën dhe na bën të zgjohemi më herët.

Ndryshimi i orës është i përvitshëm që nga 1981, kohë kur u vendos ligji që përfshin të gjithë Evropën ku në të gjitha shtetet e saj, akrepat e orës lëvizin 60 minuta përpara. Ky vemdin është marrë pasi supozohet që me zgjatjen e ditës të shfrytëzohet nga sektor të ndryshëm të biznesit, të cilët kanë më shumë kohë për punë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në 2019 Parlamenti Evropian votoi në favor të heqjes së ndryshimeve të kohës sezonale deri në një datë të propozuar të 2021. Arsyet kryesore për heqjen e ndërprerësit ishin përfitimet shëndetësore të heqjes së ndërrimit të kohës dy herë në vit, kursimit të energjisë dhe lejimit të më shumë kohë për aktivitetet e kohës së lirë në mbrëmje

Ai vit ka ardhur padyshim, por mosmarrëveshjet në nivelin shtetëror në BE e kanë vënë planin në pauzë për momentin.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment