Politike

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Rama nuk bën prapakthehu: Kuvendi do rishprehet pa HUMBUR asnjë ditë! Opinioni i Venezias mirësetëvijë

Pas kërkesës së Komisionierit për Zgjerim që ndryshimet të kalojnë pasi të merret opinioni i Venecias, Rama iu përgjigj se Kuvendi nuk do të humbiste asnjë ditë për të miratuar ndryshimet.
Featured image of article: Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Rama nuk bën prapakthehu: Kuvendi do rishprehet pa HUMBUR asnjë ditë! Opinioni i Venezias mirësetëvijë Edi Rama

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur që të bëjë prapaktheu në lidhje me kalimin në Kuvend të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Pas kërkesës së Komisionierit për Zgjerim që ndryshimet të kalojnë pasi të merret opinioni i Venecias, Rama iu përgjigj se Kuvendi nuk do të humbiste asnjë ditë për të miratuar ndryshimet.

Duke përmendur procedurën ligjore pas rrëzimit të dekretit nga presidenti, Rama e cilësoi këtë të fundit i një ekstremist por që nuk merrte dot asnjë institucion të vendit peng, veçse atij të Presidencës. 

Mendimi i Venecias është gjithnjë i mirëseardhur, por për një ligj të votuar dhe të refuzuar nga Presidenti, procedura është e qartë: Refuzimi i Presidentit pranohet ose rrëzohet nga parlamenti! PARLAMENTI DO TË RISHPREHET PA HUMBUR ASNJË DITË! Ky President i angazhuar si një ekstremist kundër Parlamentit dhe Qeverisë Shqiptare, s’merr dot peng askënd dhe asgjë përveç institucionit që fatkeqësisht ka marrë peng! Opinioni i Venezias mirësetëvijë kur të vijë, por koha për këto zgjedhje s’pret asnjë ditë jashtë procedurave,”-shkruan kryesocialisti. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

LAJMI KRYESOR: Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Meta kërkon opinionin e “Venecias”, Komisioneri Varhelyi mesazh direkt Ramës: Prisni! Kryeministri s’bën hapa pas: Kuvendi do rishprehet, s’humbasim asnjë ditë

(k.m/dosja.al)

Shto Koment