LIVE UPDATES
Aktualitet

Ndotja nga nafta në Patos, ambientalisti: Vdekja e një gruaje, e paralajmëruar

30 Nëntor 2021, 14:34 Nga DOSJA
Ndotja nga nafta në Patos, ambientalisti: Vdekja e një gruaje, e

FIER – Banorët e fshatit Kuqar të Patosit janë shqetësuar për ndotjen e ujit nga shkarkimet e hidrokarbureve në zonat e përpunimit të naftës. Reshjet e shumta të shiut në ditët e fundit kanë bërë që ujërat teknologjikë (me përmbajtje hidrokarburesh) të derdhen në kanalet e kullimit si dhe të shkarkohen në det.

Ambientalisti Qani Rredhi deklaroi se kjo situatë serioze ka shkaktuar vdekjen e një gruaje. Ai tregon se banorët i janë ankuar disa herë kompanisë së naftës “Albpetrol”, por kërkesat e tyre janë injoruar, ndërsa shtoi se do t’u drejtohen dhe organeve kompetente për zgjidhjen përfundimtare të kësaj gjendje.

“Në raste reshjesh abuzohet nga ndotësit e Albpetrolit përgjithësisht, por këtu kemi të bëjmë në këtë rast me një ujë teknologjik që del nga nëntoka dhe duhet të trajtohet jo të rrijë kështu lirë sepse del me mbetje nafte. Ky ujë mund të shkojë deri në det. Është e disata herë që bëjmë kërkesë ndaj Alpetrol. Ky ujë që derdhet këtu është një skandal i vërtetë. Ndaj i bëj thirrje Albpetrolit apo ministrisë që të ndalojnë këtë katrahurë. Kjo është një katastrofë e rëndë mjedisore. Kjo derdhje përfundon në kanalin më të afërt këtu dhe më pas shkon deri në det. Ne do u dalim zotit zotërinjve të Albpetrolit dhe më pas do u drejtohemi organeve kompetente. Ne kemi përjetuar një fakt tronditës. Ka qenë një vdekje e paralajmëruar e një gruaje”, u shpreh Rredhi për “Faxweb”.

Njëri prej banorëve të fshatit tregon se ka bërë kallëzim për ndotjen e krijuar që prej vitit të kaluar, por nuk kanë marrë asnjë përgjigje nga institucionet.

“Ne do të vazhdojmë të mbrojmë kauzat tona sepse mjedisi është jeta jonë. Me heshtjen dhe neglizhencën e instituvioneve duket jo e ndërgjegjshme, por ne do të ngrejmë zërin vazhdimisht. Ulliri është pema më e hasur këtu në terren, ajo ndikohet direct nga hidrokarburët sepse janë rrezik i vërtetë, por dhe për gjallesat. Aktualisht, sot ishim në stacionin nr.6 dhe pamë se nuk ishte marrë asnjë masë, edhe pse kemi bërë një kallëzim në qershor 2020, bile dhe atje situate ishte përkeqësuar. Shirat kanë bërë që masat e hidrokarbureve të derdhen në det. Ne vazhdojmë të ngremë zërin, por heshtja institucionale, nuk gjejmë dot asnëj përgjigje”, deklaroi njëri prej banorëve të fshatit Kuqar në Patos.

Pamje nga “Faxweb”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet albpetrol ndotja nga nafta patos albpetrol ndotja nga nafta patos

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit