Aktualitet

Spanjë/ Ekzekutohet shqiptari me armë zjarri në mes të restorantit, autori me kapuç e vrau me 5 plumba. U largua në këmbë nga vendngjarja

 • Dalin PAMJET! Ky është vendi në Spanjë ku shqiptari u vra ‘me bukë në gojë’
 • Pse lidhet vrasja e shqiptarit në Spanjë me mafian ruse, ku shkeli në ‘dërrasë të kalbur’
 • Vritet një shqiptar në Spanjë. Shqiptari 42-vjeçar, identiteti i të cilit ende nuk është bërë me dije, është qëlluar rreth orës 21:50 të mbrëmjes, teksa darkonte me të dashurën e tij. Policia spanjolle është vënë në kërkim të autorit.
  Featured image of article: Spanjë/ Ekzekutohet shqiptari me armë zjarri në mes të restorantit, autori me kapuç e vrau me 5 plumba. U largua në këmbë nga vendngjarja Foto nga vendngjarja

  SPANJË- Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Spanjë, ku një shqiptar është qëlluar për vdekje me armë zjarri. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e ndjeshme në një restorant në Spanjë, i quajtur “The Orange Tree”. Sipas mediave spanjolle, shqiptari 42-vjeçar, identiteti i të cilit ende nuk është bërë me dije, është qëlluar rreth orës 21:50 të mbrëmjes, teksa darkonte me të dashurën e tij.

  Dëshmitarët kanë treguar se një person me kapuç në kokë, hyri në restorant, nxorri një armë të vogël dhe qëlloi disa herë mbi shqiptarin dhe më pas u largua me urgjencë nga vendngjarja.

  Edhe pse mori 5 plumba në trup, shqiptari ndërroi jetë pas orës 23:00, edhe pse mjekët bënë gjithçka për ta shpëtuar. Sipas Policisë spanjolle, ishte i njohur për efektivët dhe se prej disa vitesh jetontë në provincën e Alicantes.

  Hetimet për zbardhjen e ngjarjes kanë filluar dhe pista kryesore është ajo e “spiunimit”, pasi nëntorin e shkuar 6 persona u arrestuan në të njëjtën zonë për falsifikim dokumentesh, trafik droge dhe grup kriminal.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Mes të arrestuarve kishte edhe shqiptarë. Megjithatë nuk është bërë me dije nëse viktima ishte pjesë e grupit, apo një nga elementët që u përdor për shkatërrimin e tyre. Ndërkohë që po punohet edhe për kapjen e autorit, i cili është kapur duke u larguar nga vendngjarja nga kamerat e sigurisë. 

  Mediat spanjolle shkruajnë se ky sulm vjen fill vetëm disa ditë pasi anëtarët e një grupi mafioz rus u vunë nën prangat e policisë për pastrim parash, një prej tyre ishte dhe ish-këshilltari i Alteas, Jaime Selles. Gjatë bastisjeve dhe kërkimeve në Alicante të Madridit, Tarragona dhe Ibiza, policia sekuestroi armë zjarri, 300.000 euro dhe diamante.

  Ndërkohë që jo më larg se me 2 dhjetor, 47-vjeçari Ilir Zelka u qëlluar me snajper teksa po hante mëngjes në një restorant, në një prej zonave më të shtrenjta të Brazilit.

  (k.m/dosja.al)

  Shto Koment