Bota

Ndizen tensionet/ SHBA kërkon nga Gjermania ndihmë, për misionin Hormuz

ShBA ka kërkuar nga shteti gjerman, që ta ndihmojë atë në misionin e Hormuzit.
Featured image of article: Ndizen tensionet/ SHBA kërkon nga Gjermania ndihmë, për misionin Hormuz Foto ilustruese

SHBA -Nuk kanë të ndalur tensionet mes Iranit, SHBA-së dhe Britanisë së Madhe.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë kërkuar Gjermanisë që të bahkohen në misionin me Francën dhe Anglinë në Hormuz.

Kjo kërkesë e SHBA-së vjen pasi forcat iraniane kapën një tanker britanik.

“Ne kemi kërkuar zyrtarisht Gjermaninë të bashkohet me Francën dhe Mbretërinë e Bashkuar për të ndihmuar në sigurimin e ngushticës së Hormuzit dhe për të luftuar agresionin iranian,” tha zëdhënësi i ambasadës amerikane Tamara Sternberg-Greller në një prononcim për AFP.

Gjermania ka hezituar ndihmojë me foracat e saj ushtarake në Gjirin. Politikanët dhe zyrtarët atje kanë frikë se një mision detar mund të përshkallëzojë tensionet me Iranin dhe potencialisht të fillojë një konflikt.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tendosja midis Uashingtonit dhe Teheranit, e vendosur me vendimin e Trump-it vitin e kaluar për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja bërthamore e Iranit 2015 dhe vendosjen e sanksioneve ekonomike për Teheranin, kanë ndezur tensionet mes tyre.

Ndërkohë Irani e quan e provokim shoqërimin e çisternave, duke thënë se shumë shpjet do ketë lëvizje që do kundërshtojnë provokimet e çdo vendi.

Marrë dhe përshtatur nga Thehill

A.C/Dosja.al

Shto Koment