Sport

Portugalia nuk njeh kundërshtar, shpallet kampione e Ligës së Kombeve

Finalja e Ligës së Kombave mes Portugalisë dhe Holandës, ka hyrë në historinë e futbollit, si e para në kompeticionin "Liga e Kombeve".
Featured image of article: Portugalia nuk njeh kundërshtar, shpallet kampione e Ligës së Kombeve Lojtarët e Portugalisë duke festuar
Përditësuar:

Portugalia ka arritur që të fitojë Ligën e Kombeve. Tw besuarit e Santos mposhtwn në finale Holandën me rezultatin e ngjushtw  1-0, duke u futur kështu në histori, teksa bëhet kombëtarja e parë që fiton këtë trofe.

Supergoli i sulmuesit Guedes, i siguroi fitoren vendasve, të cilët e  dominuan takimin, përballë “tulipanëve”, që nuk ishin në ditën e tyre më të mirë përballjen e sotme.

Vetëm 1 gjuajtje në portë arriti të krijonte Holanda, kundrejt 7 të portugezëve.

FORMACIONET E NDESHJES

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment