Bota

Ndërsa Kina është afër pushtimit të tregut me vaksinën e Sinovac, rikthehen në vëmendje skandalet e ryshfetit nga kompania

Drejtori i Përgjithshëm i saj po jepte ryshfet rregullatorit të drogës në Kinë për aprovimet e vaksinave gjatë asaj kohe, tregojnë të dhënat e gjykatës.
Featured image of article: Ndërsa Kina është afër pushtimit të tregut me vaksinën e Sinovac, rikthehen në vëmendje skandalet e ryshfetit nga kompania Foto Ilustruese

KINË– Prodhuesi kinez i vaksinës Sinovac Biotech është i mirë në nxjerrjen e produkteve të saj në treg. Ishte e para për të filluar provat klinike të një vaksine SARS në 2003 dhe së pari për të sjellë një vaksinë të gripit të derrit te konsumatorët në 2009.

Drejtori i Përgjithshëm i saj po jepte ryshfet rregullatorit të drogës në Kinë për aprovimet e vaksinave gjatë asaj kohe, tregojnë të dhënat e gjykatës.

Sinovac ka pranuar rastin e ryshfetit që përfshin CEO të tij, duke thënë në regjistrat rregullatorë se ai bashkëpunoi me prokurorët dhe nuk u akuzua. CEO tha në dëshmi se nuk mund të refuzonte kërkesat për para nga një zyrtar rregullator.

Sipas WP, Sinovac nuk është përfshirë në skandale të sigurisë dhe nuk ka asnjë provë që ndonjë prej vaksinave të aprovuara në rastet që përfshijnë ryshfet ishin të gabuara. Por disa ekspertë mjekësorë thonë se shqyrtimi shtesë i pretendimeve të ilaçeve të Sinovac është i justifikuar, duke pasur parasysh rekordin e tij të fleksibilitetit moral.

“Fakti që kompania ka një histori të ryshfetit hedh një hije të gjatë dyshimesh mbi pretendimet e saj të papublikuara, jo të rishikuara nga kolegët në lidhje me vaksinën e saj”,– tha Arthur Caplan, drejtori i sektorit të etikës mjekësore në Universitetin e New York-ut Qendra Mjekësore Langone. “Edhe në një murtajë, një kompani me një histori të dyshimtë moralisht duhet të trajtohet me shumë kujdes në lidhje me pretendimet e saj.”

Ndërsa historia e ryshfetit e Sinovac ka ngritur shqetësime midis investitorëve të ndërmarrjes së listuar në Nasdaq, vetëm në muajt e fundit rekordi i saj ka marrë implikime të tilla globale. Qeveritë po peshojnë rreziqet e vaksinave të reja nga kompani si Sinovac kundër sigurisë së më shumë vdekjeve nëse pandemia vazhdon.

Në dëshminë e gjykatës 2016, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Sinovac, Yin Weidong, pranoi të kishte dhënë më shumë se 83,000 dollarë ryshfet nga 2002 në 2011 te një zyrtar rregullator që mbikëqyr rishikimet e vaksinave, Yin Hongzhang dhe gruan e tij. Yin Hongzhang rrëfeu për përshpejtimin e çertifikimeve të vaksinave të Sinovac në këmbim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Yin Hongzhang, i cili ka një mbiemër me CEO të Sinovac por nuk është në lidhje, u dënua në 2017 me një dekadë burg për marrjen e ryshfetit nga Sinovac dhe shtatë kompani të tjera. Yin Weidong i Sinovac, tani 56 vjeç, nuk u akuzua dhe vazhdon të mbikëqyrë vaksinat e koronavirusit të kompanisë këtë vit. Për Sinovac, ajo çështje nuk ishte e vetme: Të paktën 20 zyrtarë qeveritarë dhe administratorë spitalesh në të pesë provincat pranuan në gjykatë për marrje ryshfeti nga punonjësit e Sinovac midis 2008 dhe 2016

Korrupsioni në industrinë farmaceutike të Kinës është një fatkeqësi e gjatë. Dali Yang, një shkencëtar politik i Universitetit të Çikagos, tha se zhvendosja e Kinës nga aprovimet e decentralizuara të ilaçeve në vitet 1990 në shqyrtimet e centralizuara në vitet 2000 krijoi mundësi për shartim.

Sinovac tani po kërkon të furnizojë me vaksinën e saj të koronavirusit për vendet në zhvillim, nga Brazili në Turqi deri në Indonezi. Ndërsa shartimi dhe transparenca e dobët kanë pllakosur prej kohësh industrinë farmaceutike të Kinës, rrallë ka besueshmërinë e një shitësi të vetëm të ilaçeve nga vendi për kaq shumë çështje në pjesën tjetër të botës.

Sinovac është një nga dy kandidatët kryesorë të vaksinave të koronavirusit të Kinës, me testimin e tij klinik në të njëjtën fazë finale si Moderna dhe Pfizer-BioNTech. Brenda vendit, vaksina e Sinovac është në vendin e dytë, me vaksinat shtetërore të Sinopharm të administruara më gjerësisht nën një program të përdorimit emergjent. Një tjetër vaksinë kineze, e zhvilluar nga CanSino dhe një institut kërkimor ushtarak, është miratuar për përdorim urgjent nga ushtria e Kinës.

Vaksina e Sinovac, Coronavac, mund të përfundojë në një numër tregjesh në zhvillim. Zyrtarët në Brazil dhe Indonezi, vendet më të populluara në Amerikën Latine dhe Azinë Juglindore, thonë se Coronavac mund të miratohet në javët e ardhshme. Në Brazil, guvernatori i São Paulo, João Doria e ka quajtur vaksinën më të sigurtën që vendi ka testuar.

Sinovac ende nuk ka lëshuar të dhëna të efikasitetit, duke e bërë të paqartë nëse vaksina e tij mund të mbrojë marrësit me aq sukses sa vaksinat nga Moderna dhe Pfizer, të cilat ishin më shumë se 90 përqind efektive në analizat paraprake.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment