Bota

Ndalohet në Athinë avioni me ministrin e jashtëm të Venezuelës Jorge Arreaza, dyshohet për lidhjet mes Tsipras dhe Maduros

Një avion i shtetit të Venezuelës i cili nis nga Caracas, Venezuelë dhe arriti në Greqi pa një plan fluturimi, pasi i ishte refuzuar më parë leja për ulje në Portugali dhe Zvicërr ka ngjallur dyshime në mediat dhe opozitën greke, pasi ai qëndroi në platformë për 4 orë, 3 më shumë nga leja e dhënë. Avioni u nis në të njejtën ditë kur një sasi e madhe ari u tërhoq nga banka qëndrore e Venezuelës dhe mediat dhe opozita greke kanë nisur të spekullojnë se lëvizja e arit është pjesë ë një projekti për të financuar partitë e majta në botë.
Featured image of article: Ndalohet në Athinë avioni me ministrin e jashtëm të Venezuelës Jorge Arreaza, dyshohet për lidhjet mes Tsipras dhe Maduros Nicolas Maduro dhe Alexis Tsipras
Përditësuar:

 

Një ndalim i mistershëm 4 orësh në Athinë i një avioni të shtetit të Venezelës i cili mbante në bord ministrin e jashtëm Jorge Arreazan më 2 mars, është raportuar nga televizioni grek SKAI dhe radiot e vendit.

Avioni u nis nga Caracas, Venezuelë dhe arriti në Greqi pa një plan fluturimi, pasi i ishte refuzuar më parë leja për ulje në Portugali dhe Zvicërr.

Në momentin që ishte afër Athinës, avionit iu lejua një ulje me kohëzgjatje 1 orë në aeroportin internacional, Elefttherios Venizelos, për tu furnizuar me karburant por për arsye të paditura avioni qëndroi në platformë për rreth 4 orë.

SKAi raportoi se ministri i jashtëm Arreaza u takua në zonën VIP të aeroportit me një person, identiteti i të cilit është i paditur dhe është e paqartë nëse ishte zyrtar i shtetit grek apo një diplomat nga Ambasada Venezueliane në Athinë.

Opozita më e madhe në Greqi, New Democracy ngriti pyetjen se pse Athina e lejoi uljen e avionit në tokën e tyre.

Sipas opozitës Venezueliane avioni u largua nga vendi në të njejtën ditë kur qeveria tërhoqi një sasi e madhe ari nga banka qëndrore e shtetit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Arsyeja se pse Greqia ishte zgjedhur si vendi tranzit i avionit ngriti pyetje dhe në Athinë e lidhën me partinë greke SYRIZA e cila besohet se ka lidhje me lidershipin e Venezuelës, si me Hugo Chavez dhe me Maduro-n, lidhje të cilat kanë qenë ekzistente para se kjo parti të vinte në fuqi.

Greqia është i vetmi vend i BE i cili nuk ka dënuar regjimin e Maduros dhe vdekjet e ndodhura gjate javëve të fundit.

Mediat ndërkombëtare gjithmonë kanë sulmuar kryetarin e SYRIZA, Alexis Tsipras i cili ka mbështetur presidentin e Venezuelës, Nicolas Maduro.

Nisur nga këto lidhje, mediat dhe opozita greke kanë nisur të spekullojnë se lëvizja e arit është pjesë ë një projekti për të financuar partitë e majta në botë.

Sillet në vëmendje një vizitë e ministrit aktual për Politikat Dixhitale, Nikos Pappas, njeriu më i ngushtë i kryeministrit Tsiras, i cili vizitoi Venezuelën në vitin 2013 ku kishte me vete njerëz të cilit ishin specialist në lidhje me kompanitë offshore.

Gjithçka e pasqaruar ndërkohë që është zbardhur se destinacioni i avionit ka qenë Emiratet e Bashkuara Arabe.

B.N/dosja.al

Shto Koment