Bota

Ndalohet mbajtja e delfinëve dhe balenave në robëri, Kanadaja aprovon ligjin e ri

Dyfinëve dhe balenave në Kanada së shpejti do t'u garantohet liria nga robëria pasi ligji federal "Ëilly" do të miratohet në fund të muajit.

KANADA–  Delfinët dhe balenat nuk do të mbahen më mizorisht në robëri. Ligji i cili do t’u dhurojë balenave dhe delfinëve liri të plotë u miratua këtë javë nga parlamenti i Kanadasë dhe është përshëndetur nga aktivistët e të drejtave të kafshëve. Sipas ligjit të ri, shkeljet do të dënohen me gjoba deri në 200,000 dollarë kanadezë (rreth 150,000 dollarë ose 118,000 dollarë).

Projektligjet do të jenë përjashtime të dukshme. Kafshët që tashmë janë duke u mbajtur do të lejohen të mbahen në robëri dhe kafshët detare mund të mbahen për një kohë të shkurtër për rehabilitim nga lëndimi ose për kërkime shkencore.

Kalimi i projektligjit ndikon sidomos ”Marineland”, parkun e zbavitjes në Niagara Falls dhe kopshtin zoologjik që konsiderohet si parku i fundit kanadez i angazhuar për mbajtjen e delfinëve në robëri,  raporton CBC.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Parku fillimisht i ishte kundërvënë legjislacionit, por tha të hënën se pozicioni i tyre kishte evoluar dhe se ata po zbatonin ligjin e ri.

Burimi: INDEPENDENT

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment