KRYESORET
Bota

Ndalimi i kriptovalutave, Buzhala: Albini nëse nuk e kupton nuk lejon, si Erdogan

5 Janar 2022, 07:11 Nga DOSJA
Ndalimi i kriptovalutave, Buzhala: Albini nëse nuk e kupton nuk lejon, si

KOSOVË– Analisti Berat Buzhala ka ironizuar vendimin e qeverisë së Kosovës për të ndaluar prodhimin e kriptovalutave. Me anë të një postimi, Buzhala e quan vendimin si pa llogjikë dhe kopje të asaj që po bën Erdogan. Sipas tij, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nëse nuk e kupton diçka, nuk e lejon, duke marrë shembullin e kriptovalutave.

POSTIMI I BUZHALËS

Ne vend qe me i detyru me e pagu rrymen, qeveria paska marre vendim me i shpalle ilegal prodhuesit e kriptovalutave. Logjika e kesaj qeverie eshte kjo: cdo gje qe nuk mundemi me e monitoru e me e kontrollu e shpallim joligjore.Kallxojne keta gazetaret e vjeter, kur kishin pas shperthy protestat e rinise ne vitin 1981 ne Prishtine, ishin mbledhe komunistat e asaj kohe edhe kishin pas thane “duhmi me i ndale gazetat mos me shkru per kete far pune”. Kish pas qellu njo ma i mençem aty ne mbledhje edhe kish pas thane “na keta tonet i ndalim, ama nuk di cka i bojme Reuters’it se edhe ai po shkrune”. “Thirrma edhe Rojtersin ketu”, kish pas thane shefi i partise, duke mendu qe Rojtersi eshte emen i gazetarit.Edhe shoqja Artane me shokun Albin, po dojne me e imitu Erdoganin. Ky i fundit, duke u mundu me e ndale renien e vleres se lires turke ne tregun nderkombetar kane marre vendim me e ndalu prodhimin e kriptovalutave. Ne Amerike, paten deshte me e ndalu alkoolin ne fillim te shekullit te kaluar, e ashtuquajtura periudha e prohibicionit. Krejt cka paten bo eshte qe e paten forcu tregun e zi. Paaftesia shumicen e herave te çon ne vendime absurde. “Çu po e ndalim”. Vec kur t’ia bon edhe Albini si ai burri i 81’tes” Thirrma pronarin e Bitkojnit ketu…. Qysh thojne vehabistat “ckado qe nuk shkrune ne Kuran nuk osht e lejueshme”. E njojta logjike edhe tash: Ckado qe nuk e kupton Albini nuk osht e lejueshme.

Ministrja e Ekonomisë së Kosovës, Artane Rizvanolli, mori vendimin ditën e djeshme për ndalimin e prodhimit të kriptovalutave në Kosovë. Ky vendim është marrë me rekomandimet e Komitetit Teknik për “Masat e emergjencës në furnizimin e energjisë”.

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju