Bota

Ndahet nga jeta në moshën 93-vjeçare ish-zëvendës presidenti i SHBA, Walter Mondale

Mondale, i nominuari i parë presidencial i partisë amerikane për të zgjedhur një grua që kandidon për parti, besoi në një qeveri aktiviste dhe punoi për të drejtat civile, integrimin në shkollë, mbrojtjen e konsumatorit dhe interesat e fermës dhe punës si senator amerikan dhe nënkryetar gjatë një mandati të trazuar të Carter presidencë nga 1977 deri në 1981.
Featured image of article: Ndahet nga jeta në moshën 93-vjeçare ish-zëvendës presidenti i SHBA, Walter Mondale Walter Mondale

SHBA– Është ndarë nga jeta në moshën 93-vjeçare ish zv presidenti i SHBA-ve në kohën e Jim Karter, Walter Mondale.

“Epo koha ime ka ardhur. Unë jam i etur të bashkohem me Joan dhe Eleanor,”– tha Mondale në një deklaratë për stafin e tij dhe u lëshua për publikun pas vdekjes së tij, duke iu referuar gruas së tij të ndjerë Joan, e cila vdiq në 2014, dhe vajzës Eleanor, i cili vdiq në vitin 2011 në moshën 51.

Sipas Reuters, Mondale, i nominuari i parë presidencial i partisë amerikane për të zgjedhur një grua që kandidon për parti, besoi në një qeveri aktiviste dhe punoi për të drejtat civile, integrimin në shkollë, mbrojtjen e konsumatorit dhe interesat e fermës dhe punës si senator amerikan dhe nënkryetar gjatë një mandati të trazuar të Carter presidencë nga 1977 deri në 1981.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai gjithashtu shërbeu si ambasador i SHBA në Japoni nga 1993 në 1996 nën Bill Clinton.
Mondale kishte folur ditët e fundit me Carter, Clinton, presidentin Joe Biden dhe zv Kamala Harris, tha një zëdhënës i familjes.

 

(d.a/dosja.al)

Shto Koment