Bota

NATO fillon stëvitjen e pëvitshme në kufi me Rusinë, pjesë e saj dhe ushtarët shqiptarë

Komanda e NATO-s ka shptërndartë pamje nga fillimi i stërvitjes ku shihen të gjitha tanket e grupit të pozicionuara në formë rrethi duke qëlluar në ajër.
Featured image of article: NATO fillon stëvitjen e pëvitshme në kufi me Rusinë, pjesë e saj dhe ushtarët shqiptarë Pamje nga stervitja

LETONI-Forcat e NATO-s të cilat ndodhen në Letoni kanë filluar stërvitjen e përvitshme të mjeteve të blinduara përmes një ceremonie të veçantë.

Komanda e NATO-s ka shptërndartë pamje nga fillimi i stërvitjes ku shihen të gjitha tanket e grupit të pozicionuara në formë rrethi duke qëlluar në ajër.

‘Gara vjetore e rezervuarëve të IRON SPEAR ka filluar, me një demonstrim të fuqisë së zjarrit ditën dhe natën. Mirësevini te të gjithë konkurrentët!’– shkruhej në postim.

Pjesë e forcave të NATO-s të vendosura në Letoni është edhe ushtria shqiptare, e cila operon kryesisht me repartin e minave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

IRON SPEAR Annual Tank Competition has started, with a daytime and nighttime firepower demonstration. Welcome to all…

Posted by NATO enhanced Forward Presence Battle Group Latvia on Thursday, April 8, 2021

Prej disa vitesh NATO ka vendosur një forcë të përhershme në Letoni duke mbrojtur vendet balltike nga kërcenimi Rus. Gjithçka nisi pasi Rusia destabilizoi Ukrainën pas revolucionit të 2014 që rrëzoi presidentin pro-rus Janukoviç.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment