Kulture

Nata finale e Eurovision 2019/ Surprizat e performancave dhe detajet që na presin sot nga skena e Tel Aviv

 • Pak orë para finales së Eurovision/ Mediat izraelite raportojnë: Madonna nuk do të këndojë live
 • Eurovision 2019/ Si të votoni Jonida Maliqin, kodi sipas vendit ku jetoni
 • BBC shkrim për Jonida Maliqin: Ky është misteri që e përfaqëson në finalen e madhe të Eurovision
 • Hollanda fiton Eurovision 2019, Shqipëria renditet e 18-ta
 • Mes këmbanash kishe e maskuar si një pirate, Madonna i vë flakën skenës në Tel Aviv
 • Nata e madhe e Eurovision 2019 nis pas pak. 26 vende do të performojnë në skenën që mirëpret festivalin e muzikës europiane për herë të tretë. Viti i parë që Eurovision është mbajtur në Tel Aviv ishte më 1979, viti i dytë më 1999 dhe këtë mbrëmje viti i tretë.
  Featured image of article: Nata finale e Eurovision 2019/ Surprizat e performancave dhe detajet që na presin sot nga skena e Tel Aviv Skena e Eurovision Tel Aviv.

  IZRAEL- Një natë pasi, Jonida Maliqi u ngjit në skenën magjike me performancën e saj dhe interpretimin dinjitoz në Tel Aviv, ku “Ktheju tokës” u shpall finaliste, emocionet kanë filuar të ndihen, pasi vetëm pak orë na ndajnë nga finalja e madhe e Eurovsion 2019.

  Kënga përfaqësuese e Shqipërisë ka shpërthyer në gjuhën shqipe, muzikën e gjallë dhe plot emocion. (Lexo këtu)

  Kjo natë do të ketë disa momente kulmore. Organizatorët e festivalit kanë ftuar të performojë dhe mbretëreshën e pop-it, Madonna, e cila ka nisur përgatitjet në skenën e madhe. Ndërkohë në skenë do të rikthehet edhe Conchita që do të performjë këngën “Heroes” të Måns Zelmerlöw, i cili çoi kupën në Suedi në vitin 2015.

  Måns do të performojë performoi “Fuego” të Eleni Foureirës, që zuri vendin e dytë vjet. Ndërsa Eleni do të ndezë skenën me “Dancing Lasha Tumbai” të Verka Serduchka. Verka do të përmbyll këtë segment me këngën fituese të Izraelit, “Toy.”

  Skena e Eurovison, Expo Tel Aviv.

  Në natën finale, Shqipëria do të konkurrojë e dyta në rradhë, menjëherë pas Maltës, e cila do të çelë finalen e festivalit në Tel Aviv.

  Sipas renditjes, ja si do të perfromojnë shtetet finaliste.

  Malta – Michela me Chameleon

  Shqipëria – Jonida Maliqi me Ktheju tokës

  Czech Republic – Lake Malawi me Friend of a Friend

  Germany – S!sters me Sister

  Russia – Sergey Lazarev me Scream

  Denmark – Leonora  me Love Is Forever

  San Marino – Serhat me Say Na Na Na

  North Macedonia – Tamara Todevska  me Proud

  Sweden – John Lundvik me Too Late For Love

  Slovenia – Zala Kralj & Gašper Šantl me Sebi

  Cyprus – Tamta me Replay

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  The Netherlands – Duncan Laurence me Arcade

  Greece – Katerine Duska me Better Love

  Israel – Kobi Marimi me Home

  Norway – KEiiNO me Spirit In The Sky

  United Kingdom – Michael Rice me Bigger Than Us

  Iceland – Hatari me Hatrið mun sigra

  Estonia – Victor Crone me Storm

  Belarus – ZENA me Like It

  Azerbaijan – Chingiz me Truth

  France – Bilal Hassani me Roi

  Italy – Mahmood me Soldi

  Serbia – Nevena Božović me Kruna

  Switzerland – Luca Hänni me She Got Me

  Australia – Kate Miller-Heidke me Zero Gravity

  Spain – Miki me La Venda

  Spektakli do të mbahet këtë mbrëmje më 18 maj, në orën 21:00 dhe si gjithmonë, do të sillet publikun shqiptar në rrjetin e Radio Televizionit Shqiptar. Për të parë Live Eurovision 2019 në Youtube klikoni këtu

  L.K/Dosja.al

  Shto Koment