Horoskopi

NASA zbulon se lloje të reja të komponimeve organike, janë gjendur në Hënë

Shkencëtarët e përshkruajnë gjetjen si një "pjesë të rëndësishme të enigmës" nëse mund të ketë jetë diku tjetër në sistemin tonë diellor
Featured image of article: NASA zbulon se lloje të reja të komponimeve organike, janë gjendur në Hënë Foto ilsutruese, galaksi

TIRANË- Llojet e reja të komponimeve organike janë gjetur në një pjesë të hënës ka deklaruar Nasa, teksa po përparon në kërkimin për jetën jashtëtokësore.

Përbërjet që gjenden në Enceladusin e Hënës së Saturnit janë përbërësit e aminoacideve.

Shkencëtarët e përshkruajnë gjetjen si një “pjesë të rëndësishme të enigmës” nëse mund të ketë jetë diku tjetër në sistemin tonë diellor

Enceladus konsiderohet gjerësisht një nga elementët  më të mirë për të gjetur jetën në sistemin tonë diellor, dhe zbulimi i ri ka të ngjarë të çojë më tej atë që mund të jetë nën sipërfaqen e tij misterioze.

Gjetjet e reja vijnë nga misioni Cassini i Nasa, i cili përfundoi në shtator 2017 kur anija fluturoi në sipërfaqen e Saturnit. Por përpara se të ndodhte kështu ajo fluturoi nëpër pllaka që shpërthejnë nga sipërfaqja e Encaladus, duke dërguar të dhëna rreth tyre përsëri në Tokë, të cilat janë akoma duke u eksploruar nga shkencëtarët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Molekulat u zbuluan në kokrra akulli, dhe u zbuluan se janë përbërës që përmbajnë azot dhe oksigjen.

Në Tokë, përbërës të tillë janë aktivë në reaksione kimike që mund të prodhojnë aminoacide. Këto janë blloqet ndërtuese të jetës dhe ai proces ndihmoi në krijimin e të gjitha gjallesave në Tokë.

“Nëse kushtet janë të drejta, këto molekula që vijnë nga oqeani i thellë i Enceladus mund të jenë në të njëjtën rrugë reagimi siç shohim këtu në Tokë. Ne akoma nuk e dimë nëse aminoacidet janë të nevojshme për jetën përtej Tokës, por gjetja e molekulave ajo formë e aminoacideve është një pjesë e rëndësishme e enigmës, “tha Nozair Khaëaja, i cili drejtoi ekipin hulumtues të Universitetit publik të Berlinit.

Burimi: Independet

A.C/Dosja.al

Shto Koment