BotaKuriozitete

NASA: Zbulohet planeti i parë i ngjashëm me tokën , i quajtur ndryshe edhe planeti binjak .

Për afro 9 vite, instrumentët dhe satelitët e Nasës ,kanë arritur të zbulojnë rreth 2600 planete të reja të cilat orbitojnë përqark yjeve të tyre .
Featured image of article: NASA: Zbulohet planeti i parë i ngjashëm me tokën , i quajtur ndryshe edhe planeti binjak .

Planeti i zbuluar kohët e fundit nga Nasa , i ngjashëm me tokën quhet Kepler- 452B dhe ndodhet jashtë sistemit tonë diellor . Planeti Kepler -452B  është i ngjashëm në madhësi me tokën tonë, dhe rrotullohet rreth diellit të tij nga një largësi e ngjashme e asajt si toka me diellin , përreth 149,6 milion km .

Pamja e largët e tij është gjithashtu e ngjashme me atë të planetit tokë.

Gjithësesi sateliti i Nasës , nuk e ka ende të qartë nëse në këto planete ka ndonjë formë jete , por shkenctarët kanë më shumë shpresa se kurrë për jetën jashtëtokësore.

Për afro 9 vite, instrumentët dhe satelitët e Nasës ,kanë arritur të zbulojnë rreth 2600 planete të reja të cilat orbitojnë përqark yjeve të tyre .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Burimi:Express.uk

E.CDosja.Al

Shto Koment