Kuriozitete

NASA nis drejt Marsit sondën Perseverance për të zbuluar nëse jeta në Planetin e Kuq ka ekzistuar

VIDEO
Projekti i përbashkët Amerikano-Evropian pritet të kushtojë miliarda dhe do të marrë më shumë se një dekadë për t’u zbatuar. Por shkencëtarët thonë se kjo është  mënyra më e mirë për të konfirmuar nëse jeta ka ekzistuar ndonjëherë në Planetin e Kuq.
Featured image of article: NASA nis drejt Marsit sondën Perseverance për të zbuluar nëse jeta në Planetin e Kuq ka ekzistuar Foto Ilustruese

NASA do të nis ditën e sotme drejt  Marsit sondën Perseverance. Sipas NASË-sës kur e sonda cila pritet të zbres në planetin e kuq shkurtin e vitit të ardhshëm, do të zbresë bashkë me robotin shkencor më të sofistikuar ku dhe nëpërmjet tij do të mësojmë më shumë për këtë planet.

Projekti i përbashkët Amerikano-Evropian pritet të kushtojë miliarda dhe do të marrë më shumë se një dekadë për t’u zbatuar. Por shkencëtarët thonë se kjo është  mënyra më e mirë për të konfirmuar nëse jeta ka ekzistuar ndonjëherë në Planetin e Kuq.

NASA thotë se rrezet lazer do të shkrijnë shkëmbinj dhe do të mbledhin avujt që çlirohen për të analizuar përbërësit.

Po ashtu sonda do të përcjellë në Tokë zhurmat dhe imazhet e planetit. Por sekretet më të interesante pritet të zbulohen nga helikopteri novator, Ingenuity, që do të eksplorojë Planetin e Kuq.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi:BBC

(A.K.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment