Bota

NASA kritikon Kinën për dështimin e saj, raketa i doli jashtë kontrollit

NASA ka kritikuar trajtimin e Kinës për ri-hyrjen e raketave ndërsa mbeturinat bien afër Maldiveve. Ajo e ka cilësuar si dështim trajtimin e raketës pasi mbeturinat nga raketa e saj dolën jashtë kontrollit.
Featured image of article: NASA kritikon Kinën për dështimin e saj, raketa i doli jashtë kontrollit bill nelson

SHBA- NASA ka kritikuar Kinën për dështimin e saj për të “përmbushur standardet e përgjegjshme” pasi mbeturinat nga raketa e saj jashtë kontrollit me gjasë u zhytën në Oqeanin Indian të shtunën në mbrëmje. CNN ka raportuar reagimin e Administratorit të NASA-s Bill Nelson në një deklaratë të lëshuar në faqen e internetit të agjencisë hapësinore .

“Kombet e hapësirës duhet të minimizojnë rreziqet për njerëzit dhe pronën në Tokë të rikthimeve të objekteve hapësinore dhe të maksimizojnë transparencën në lidhje me ato operacione,” -tha Senatori i Administratorit të NASA-s Bill Nelson.
“Kina nuk po arrin të përmbushë standardet e përgjegjshme në lidhje me mbeturinat e tyre hapësinore,”– shtoi ai.

Shumica e raketave që përdoren për të ngritur satelitët dhe objektet e tjera në hapësirë ​​kryejnë hyrje më të kontrolluara që synojnë oqeanin, ose lihen në të ashtuquajturat orbita “varrezash” që i mbajnë ato në hapësirë ​​për dekada ose shekuj. Por raketa Long March është projektuar në një mënyrë që “i lë këto faza të mëdha në orbitë të ulët“, -tha Jonathan McDowell, një astrofizikant në Qendrën e Astrofizikës në Universitetin e  Harvardit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në këtë rast, ishte e pamundur të ishim të sigurt saktësisht se kur ose ku do të ulej përforcuesi.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment