Bota

NASA drejt hapjes së stacionit hapsinor për turistët: Një natë kushton 35 000$

Së shpejti NASA do të lejojë hapjen për turistët të stacionit të saj hapsinor për një vlerë 35 mijë dollarë për një natë.
Featured image of article: NASA drejt hapjes së stacionit hapsinor për turistët: Një natë kushton 35 000$ Stacioni hapsinor i NASA

NASA do të lejojë turistët të vizitojnë Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor nga 2020, me çmim prej 35,000 dollarë (£ 27,500) për një natë.

Agjencia amerikane e hapësirës tha se do të hapte stacionin orbital për turizëm dhe sipërmarrje të tjera biznesi.

Do të ketë deri në dy misione të shkurtra private të astronautëve në vit, tha Robyn Gatens, zëvendës drejtor i ISS.

Nasa tha se astronautët privatë do të lejoheshin të udhëtonin në ISS deri në 30 ditë, duke udhëtuar në anijen kozmike të SHBA.

“Nasa po hap Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor për mundësitë biznesi dhe po i reklamon këto mundësi, siç nuk kemi bërë kurrë më parë,” tha në Nju Jork shefi financiar Jeff DeWit.


Nasa tha se entet private tregtare do të jenë përgjegjëse për përcaktimin e përbërjes së ekuipazhit dhe për të siguruar që astronautët privatë të plotësojnë kërkesat mjekësore dhe të trajnimit për hapjen e hapësirës.

Të dy kompanitë e punësuar nga NASA janë HapësiraX e Elon Musk, e cila do të përdorë kapsulën e saj të Dragoit dhe Boeing, e cila po ndërton një anije kozmike të quajtur Starliner.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këto kompani kanë të ngjarë të ngarkojnë çdo astronaut privat një “fare taxi” të ngjashme me atë që ata synojnë të ngarkojnë NASA për astronautët e saj – afër 60 milion $ për fluturim.

Nasa kishte ndaluar më parë përdorimin për çështje komerciale të stacionit hapësinor dhe ndaloi astronautët të merrnin pjesë në kërkimet fitimprurëse.

Sidoqoftë, NASA nuk e zotëron stacionin – ajo u ndërtua, duke filluar nga viti 1998, me Rusinë, e cila ka marrë një qasje më të relaksuar në dekadat e fundit për të tregtuar.

Në vitin 2001, biznesmeni amerikan Dennis Tito u bë turisti i parë që vizitonte kur i pagoi Rusisë rreth 20 milionë dollarë për një udhëtim të rrumbullakët.

Njoftimi i Nasa-s të premten është pjesë e një lëvizje drejt privatizimit të plotë të ISS. Presidenti i SHBA Donald Trump botoi një buxhet vitin e kaluar i cili bëri thirrje që stacioni të hiqet nga qeveria deri në vitin 2025.

Agjencia hapësinore njoftoi kohët e fundit se planifikoi të kthehej në Hënë deri në vitin 2024, duke marrë gruan e parë atje dhe personin e parë në dekada.

Burimi: BBC

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment