Rajoni

“Nami” me mashtrimet telefonike në Greqi! Si manipulohen për të investuar mijëra euro në kriptomonedha, HISTORIA e një ushtari që la kursimet e jetës: U zhdukën kur kërkova paratë…

Dikush telefonon dhe provon të bindë viktimën që të investojë një shumë të vogël, fillimisht rreth 250 euro në kriptomonedha. Deri më sot, vlerësohet se të paktën 3,000 grekë kanë rënë pre e këtij mashtrimi.
Featured image of article: “Nami” me mashtrimet telefonike në Greqi! Si manipulohen për të investuar mijëra euro në kriptomonedha, HISTORIA e një ushtari që la kursimet e jetës: U zhdukën kur kërkova paratë… Foto ilustruese

GREQI– Fenomeni i mashtrimit telefonik ka marrë përmasa të frikshme në vendin fqinjë, ku disa qindra qytetarë kanë rënë pre e promovuesëve të bitcoin. “Protothema” i ka dedikuar një artikull, ku shpjegohet edhe skema e mashtrimit; Dikush telefonon dhe provon të bindë viktimën që të investojë një shumë të vogël, fillimisht rreth 250 euro në kriptomonedha. Deri më sot, vlerësohet se të paktën 3,000 grekë kanë rënë pre e këtij mashtrimi.

Mashtruesit i bindin atë për të investuar, veçanërisht në kriptovaluta të tilla si bitcoin, në fillim me pak para, ndërsa më pas shumë rritet. Kur qytetari e kupton që paratë që ka fituar teorikisht nuk mund të mblidhen, mashtruesit zhduken! Për shembull, një ushtar në pension ka humbur të paktën 52,000 euro që nga nëntori i kaluar.

“Unë u thirra nga një numër anglez, duke folur greqisht ata më bindën të hap një llogari për të investuar. Ata më kërkuan 250 euro, të cilat unë i dërgova dhe pastaj ata më thanë se e ardhmja është në bitcoin dhe unë hapa një llogari tjetër dhe u tregova atyre besim. Vajza që fliste me mua më referoi te një menaxher i supozuar që më kërkonte para për të investuar. Nga 250 eurot që kisha dërguar fillova të dërgoj 500 euro, më pas 3000 euro. Kur i kërkova të më dërgonin para, ata më kthyen 3000 dhe atje i fitova besim. Me Jonathan Andersen kemi biseduar për tre muaj dhe që nga ajo kohë unë kam humbur 52,500 euro. Kur u kërkova atyre gjithë paratë e mia mbrapsht, ata u zhdukën,“-tha ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ushtari në pension është ankuar në Polici, ku autoritetet kanë bërë mer dije se bëhet fjalë për të rinj që nuk kanë një adresë reale. Ata operojnë në Qipro, Gjermani, Angli dhe madje Izrael duke i bindur për të investuar. 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment