Argetim

Muzeu i parë i vaginës në botë që do të hapet në Londër (FOTOT)

Ekspozita Muff Busters fillon në Camden me shpresën për të trajtuar mitet në pjesët e trupit.
Featured image of article: Muzeu i parë i vaginës në botë që do të hapet në Londër (FOTOT) Pikturat e vagines

LONDËR- Ky është muzeu i parë i vaginës në botë kushtuar anatomisë gjinekologjike, i cili hapet këtë fundjavë në Londrën veri-perëndim.

Muzeu ekziston falë një përpjekje për mbledhjen e fondeve publike, me më shumë se 1.000 njerëz që dhurojnë  pothuajse 50,000. Regjisores, Florence Schechter, thotë se motivimi i saj për vendosjen e hapësirës ishte i thjeshtë. “Zbulova se kishte një muze penisi në Islandë, por asnjë ekuivalent i vaginës kudo tjetër, kështu që vendosa ta bëj një të tillë,” thotë ajo.

Kur u pyet më shumë për motivimin e saj, ajo shton me një buzëqeshje: Unë thjesht e dua vagjnën. Unë jam një grua biseksuale.

Ekspozita e parë, e cila do të zgjasë deri në fund të shkurtit, quhet Muff Busters: Vagina Mitet dhe Hoë To Fight Them Them. Shikon konceptet e gabuara që rrethojnë anatominë gjinekologjike, përfshirë pastërtinë, pamjen, periudhat, seksin dhe kontracepsionin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Më pak se 50% e popullsisë së botës ka një të tillë. Shumica prej nesh erdhën në botë përmes një. Megjithatë, vaginat dhe pjesa tjetër e anatomisë gjinekologjike janë ende një temë tabu. -”lexon një poster në ekspozitë.

Burimi:  Theguardian  

A. C/Dosja.al

Shto Koment