Rajoni

Mutacioni indian vë në alarm Greqinë, zbulohen edhe dy raste të tjera në vend

Ditën e enjte do të mbahet një konferencë në Greqi, ku do të flitet mbi situatën e Covid në vend, si dhe për mutacionet e reja. Zyrtarisht Ministria e Shëndetësisë në Greqi ka dhënë informacione për dy rste infektimi me këtë lloj mutacioni të Covid-19, të cilat u zbuluan në fund të muajit të kaluar.
Featured image of article: Mutacioni indian vë në alarm Greqinë, zbulohen edhe dy raste të tjera në vend Foto ilustruese

GREQI– Greqia është vendosur nën alarm për shkak të rasteve me mutacionin indian të Covid-19. Newsbomb.gr shkruan se dy raste të tjera infektimi me mutacionin Indian janë zbuluar në 24 orët e fundit në Greqi, duke vënë vendin në alarm. Por nuk ka ende asgjë zyrtare.

Ditën e enjte do të mbahet një konferencë në Greqi, ku do të flitet mbi situatën e Covid në vend, si dhe për mutacionet e reja. Zyrtarisht Ministria e Shëndetësisë në Greqi ka dhënë informacione për dy raste infektimi me këtë lloj mutacioni të Covid-19, të cilat u zbuluan në fund të muajit të kaluar.

Mutacioni i Covid në Indi konsiderohet një nga variantet më të rrezikshëm të Covid në botë, pasi transmetohet më lehtë se çdo lloj mutacioni tjetër dhe nuk dihet ende nëse vaksinat e zbuluara deri më tani janë efektive edhe për të apo jo. Edhe sot, India ka regjistruar një tjetër rekord infektimesh në vend, 319 mijë e 721 raste të reja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga ana tjetër vaksinimi vijon rregullisht në Greqi, ku po injektohen edhe grupmoshat e reja. Presidentja e mjekëve të spitalit Athena-Piraeus, Matina Pagoni tha sot se në muajin shtator vendi duhet të bëhet gati të heqë maskat, por që udhëzoi të gjithë qytetarët që të bënin kujdes gjate pushimeve.

(i.a;f.m/dosja.al)

Shto Koment