Bota

Mutacioni i ri i Covid-19/ Finlanda zbulon një person të infektuar, izolohen dhe personat që kanë pasur kontakt me të

Gjithashtu, janë zbuluar dhe personat që kanë pasur kontakte me të, të cilët janë izoluar. Ndërsa, kanë treguar se varianti i ri nuk është përhapur më tej. 
Featured image of article: Mutacioni i ri i Covid-19/ Finlanda zbulon një person të infektuar, izolohen dhe personat që kanë pasur kontakt me të Foto ilustruese

FINLANDA-Mutacioni i ri i Covdi-19, i zbuluar në Britaninë e Madhe është regjistruar dhe në Finlandë. Sipas mediave të huaja, zyrtarët shëndetësorë kanë thënë se rasti i ri ishte një person i ardhur kohët e fundit nga Britania për Krishtlindje. Gjithashtu, janë zbuluar dhe personat që kanë pasur kontakte me të, të cilët janë izoluar.

Ndërkohë,  javën e kaluar, Finlanda ndaloi të gjitha fluturimet e planifikuara me Britaninë deri në fillim të janarit. Fqinjët nordikë Suedia dhe Norvegjia raportuan rastet e tyre të para të variantit të ri dy ditë më parë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mutacioni i ri i koronavirusit u identifikua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, e më pas u zbulua dhe në vende të tjera në Evropë, si Holandë, Danimarkë, Itali, Singapori dhe Gjermani. Së fundmi dhe në Spanjë dhe Suedi. Deri më tani mbi 40 vende, përfshirë Turqinë dhe ato evropiane, kanë pezulluar trafikun ajror me Mbretërinë e Bashkuar. Disa prej tyre, përfshirë Francën, mbyllën edhe kufirin e tyre tokësor.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment