Bota

Mutacioni i ri i Covid-19/ Danimarka do të qëndrojë e mbyllur deri më 17 janar

Lajmi është konfirmuar nga kryeministri i Danimarkës, Mate Frederiksen,  i cili ka thënë se vendi do të qendrojë i mbyllur në përpjekjen për të luftuar valën e re të koronavirusit.
Featured image of article: Mutacioni i ri i Covid-19/ Danimarka do të qëndrojë e mbyllur deri më 17 janar Foto ilustruese

DANIMARKË– Qeveria në Danimarkë ka vendosur zgjatjen e masave prandaluese ndaj Covid-19. Lajmi është konfirmuar nga kryeministri i Danimarkës, Mate Frederiksen,  i cili ka thënë se vendi do të qendrojë i mbyllur në përpjekjen për të luftuar valën e re të koronavirusit.

“Unë besoj se është e qartë se vazhdimi i kufizimeve është i nevojshëm. Nëse për asnjë arsye tjetër, atëherë për të siguruar një tendosje të re, britanike të COVID-19, mos e përhapni atë,”- tha Frederiksen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Danimarka kohët e fundit vendosi një ndalim hyrje për udhëtarët nga e gjithë bota në mënyrë që të kufizojë përhapjen e virusit. Autoritetet lejuan që të kalonin persona vetëm në rast se kishin një test negativ të bërë brenda 24 orëve. Që prej fillimit të pandemisë në Danimarkë janë shënuar 185,159 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 1,660 pacientë.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment