Rajoni

Mutacioni i Covid, shfaqen rastet e para të infektimit në Qipro

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat greke të cilat shkruajnë se janë gjetur 12 persona mbartës me mutacionin e ri të Covid.
Featured image of article: Mutacioni i Covid, shfaqen rastet e para të infektimit në Qipro Foto ilustruese

QIPRO- Mutacioni i ri i Covid-19 është përhapur edhe në rajonin e Ballkanit. Disa raste janë regjistruar në ishullin e Qipros. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat greke të cilat shkruajnë se janë gjetur 12 persona mbartës me mutacionin e ri të Covid.

Të 12 personat janë karantinuar dhe ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore. Ndërkohë që Ministria e Shëndetësisë greke ka thënë se po merret me rastet në fjalë dhe po heton për të marrë më shumë të dhëna mbi mutacionin e ri.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mutacioni i ri i koronavirusit që u identifikua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mendohet të jetë 70 për qind më i transmetueshëm. Lidhur me këtë rast, shumë vende të botës kanë vendosur që t’i ndalojnë udhëtimet me Mbretërinë e Bashkuar.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment