Bota

Mutacioni i Covid, shënohet rasti i parë në Australi

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja të cilat kanë shkruar se rasti i parë është në pjesën jugore të Australisë.
Featured image of article: Mutacioni i Covid, shënohet rasti i parë në Australi Foto Ilustruese

AUSTRALI- Rasti i parë i infektuar me mutacionin e Covid-19 është regjistruar edhe në  Australi. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja të cilat kanë shkruar se rasti i parë është në pjesën jugore të Australisë.

Personi mbartës me mutacionin e ri është një udhëtar i kthyer nga Britania e Madhe. Aktualisht ai ndodhet në karanatinë në spitalin Royal Adeliaide dhe ëshët në gjendje të mirë shëndetësore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mutacioni i ri i koronavirusit që u identifikua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar, mendohet të jetë 70 për qind më i transmetueshëm. Lidhur me këtë rast, shumë vende të botës kanë vendosur që t’i ndalojnë udhëtimet me Mbretërinë e Bashkuar.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment