Bota

Mutacioni i Covid, gjenden rastet e para të variantit brazilian në Angli

Dailymail shkruan se nga 6 rastet 3 janë zbuluar në Angli dhe 3 të tjerë janë zbuluar në Skoci.
Featured image of article: Mutacioni i Covid, gjenden rastet e para të variantit brazilian në Angli Foto Ilustruese

ANGLI- 6 raste të para me mutacionin e Covid të Brazilit, Manasusu janë gjetur në Angli. Dailymail shkruan se nga 6 rastet 3 janë zbuluar në Angli dhe 3 të tjerë janë zbuluar në Skoci. Dy nga rastet janë të një familje që kanë udhëtuar në Brazil ndërsa rastet e tjera nuk janë të lidhura.

Drejtoresha e reagimit strategjik për Covid-19, Susan Hopkins tha se : Ne i kemi identifikuar këto raste falë aftësive të përparuara të renditjes së MB-së, që do të thotë se po gjejmë më shumë variante dhe mutacione se shumë vende të tjera dhe për këtë arsye jemi në gjendje të ndërmarrim veprime shpejt. Gjëja e rëndësishme për të mbajtur mend është se Covid-19, pa marrë parasysh se çfarë varianti është, përhapet në të njëjtën mënyrë. Kjo do të thotë që masat për të ndaluar përhapjen e tij nuk ndryshojnë. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Murtacioni Manasusu është gjetur fillimisht në Amazon. Ai konsiderohet si një nga mutacionet më të rrezikshme të Covid-19.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment