Rajoni

Isa Mustafa mbledh dhe Kryesinë e LKD, diskutohet për propozimet e Albin Kurtit

Sipas informacioneve mësohet se mbledhja po drejtohet nga Isa Mustafa dhe diskutimet janë fokusuar tek propozimi i Albin Kurtit, i cili u tërhoq nga ministra e Brendshme dhe arritja e marrëveshjes përfundimtare me LVV-në.
Featured image of article: Isa Mustafa mbledh dhe Kryesinë e LKD, diskutohet për propozimet e Albin Kurtit Kryesia e LDK-së

KOSOVË- Lidhja Demokratike e Kosovës, ka mbledhur sot Kryesinë pas zhvillimeve nga kampi i Lëvizjes Vetëvendosje. Më herët gjatë ditës Mustafa ka mbledhur grupin parlamentar, me të cilët temë kyçe e diskutimit ka qenë arritja e një marrëveshje me LVV-në.

Sipas informacioneve mësohet se mbledhja po drejtohet nga Isa Mustafa dhe diskutimet janë fokusuar tek propozimi i Albin Kurtit, i cili u tërhoq nga ministra e Brendshme dhe arritja e marrëveshjes përfundimtare me LVV-në.

Albin Kurti është tërhequr sot nga marrja e Ministrisë së Brendshme në qeverinë e re. Ai i bëri thirrje LDK-së për marrëveshje të re dhe të dërgonte emrat e ministrave. Kurti zhvilloi një takim dhe me Thaçin, ndërkohë që ky i fundit tha se kreu i LVV ka dhe 48 orë kohë t’i dërgojë emrin e Kryeministrit. LDK ka zhvilluar sot mbledhje të kryesisë, por nuk ka dalë me një qëndrim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pak ditë më parë u themelua dhe legjislatura e 7-të e Kuvendit të Kosovës, por nuk është tentuar formimi i qeverisë. Vetëvendosje ka 29 deputetë në Kuvend, LDK 28, Partia Demokratike e Kosovës 24, koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate kanë 13 vende dhe koalicioni NISMA-AKR-PD ka 6 vende. Lista Serbe ka fituar 10 vende aq sa i takojnë komunitetit serb. Negociatat për ditë me radhë kanë dështuar, pasi LDK ka kërkuar që të marrë kreun e Kuvendit, Presidentin dhe 5 ministri, pra gjysmën e kabinetit. Por pas zgjedhjes së Glauk Konjufcës si kryetat Kuvendi, LDK u tërhoq nga marrja e këtij posti dhe shprehu gatishmërinë për një marrëveshje të re, duke kërkuar sërish 5 ministri dhe Presidentin.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment