Bota

“Mungesë globale të prezervativëve”, COVID-19 godet edhe kompaninë e prodhimit, prej 10 ditësh i mbyllur

Ka një mungesë prej 100 milion prezervativësh, që normalisht tregtohet ndërkombëtarisht nga marka të tilla si Durex, të furnizuar për sistemet shtetërore të kujdesit shëndetësor, siç është NHS e Britanisë ose me shpërndarjen online, apo Fondi i Popullsisë i Kombeve të Bashkuara.
Featured image of article: “Mungesë globale të prezervativëve”, COVID-19 godet edhe kompaninë e prodhimit, prej 10 ditësh i mbyllur Foto ilustruese

MALAJZI– Në botë ditët e fundit është vënë re një mungesë e thejksuar prezervativësh. Prodhuesi më i madh në botë ka thënë se si  shkak i bllokimit nga koronavirusi, e ka detyruar atë të mbyll prodhimin.

Karex Bhd i Malajzisë bën një në çdo pesë prezervativë në nivel global. Por tashmë nuk ka prodhuar një prezervativ të vetëm nga tre fabrikat e saj të Malajzisë në 10 ditët e fundit për shkak të një bllokimi të vendosur nga qeveria për të ndaluar përhapjen e virusit, citon Market Screener.

Për këtë shkak ka një mungesë prej 100 milion prezervativësh, që normalisht tregtohet ndërkombëtarisht nga marka të tilla si Durex, të furnizuar për sistemet shtetërore të kujdesit shëndetësor, siç është NHS e Britanisë ose me shpërndarjen online, apo Fondi i Popullsisë i Kombeve të Bashkuara.

“Ne do të shohim një mungesë globale të prezervativëve kudo, dhe kjo do të jetë e frikshme? Shqetësimi im është që për shumë programe humanitare të thella në Afrikë, mungesa nuk do të jetë vetëm dy javë ose një muaj. Kjo mungesë mund të zgjasë në muaj”.- ka thënë shefi ekzekutiv i Karex, Goh Miah Kiat.

Malajzia është shteti më i prekur në Azinë Juglindore, me 2161 të infektuar dhe 26 të vdekur. Qeveria ka urdhëruar kufizimin e lëvizjes dhe mbylljen e bizneseve deri më 14 prill. Prezervativët prodhohen masivisht edhe në Kinë – ku lindi koronavirusi dhe pasoi në mbylljen e fabrikave të mëdha – dhe Indi dhe Tailandë, që po përballen së fundi me të infkektuarit e parë. Edhe prodhuesit e maskave kanë hasur probleme me vijimin e punës në Malajzi. Goh tha se Karex do t’i kërkojë qeverisë të përjashtohet nga rregullat dhe të vijojë punën nën kushte specifike. Malajzia ka lejuar kompani të tjera të prodhojnë të mira thelbësore me gjysmën e forcës punëtore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

E mira është se kërkesa për prezervativë mbetet e lartë. Na pëlqen ose jo, prezervativët janë thelbësorë. Në këtë kohë që po jetojmë, me shumë mundësi njerëzit s’kanë në plan të bëjnë fëmijë. Nuk është momenti.”-tha Goh.

Ndërkohë edhe në Europë, gjendja nuk është e mirë pasi përhapja vazhdon ende me të njëjtën shpejtësi. Bllokimi i pjesshëm në Gjermani do të vazhdojnë edhe për pak kohë. Italia dhe Spanja vijojnë më shifra të frishme të vdekurisht çdo ditë. Deri më tani Italia ka shënuar 80,589 të infektuar, ndërsa Spanja ka 4858 viktima dhe 64,059 të infektuar.

Burimi: Dailymail 

A.C/Dosja.al

Shto Koment