Bota

Mund të godasë SHBA-në për 30 minuta, Kina paraqet predhën me fuqi ‘të frikshme’ (FOTO)

Kina ka paraqitur predhën hipersonike që mund të godasë SHBA-në për 30 minuta.

KINË– Me rastin e 70-vjetorit të shtetit komunist, Kina ka organizuar paradën më të madhe historike në të cilën ka paraqitur dhe predhën hipersonike e cila ka fuqinë për të goditur SHBA-në për 30 minuta.

Kina ka vendosur të zbulojë këtë armë të kohëve të fundit, gjatë paradës më të madhe ushtarake në vend.

Parada në të cilën u shfaq predha me fuqi hipersonike u zhillua në një skenë qëndrore në një vitrinë të madhe armësh të mbajtur në sheshin Tiananmen, në Pekin, për të shënuar 70 vjet të sundimit komunist.

Raketa masive Dongfeng 41 (DF-41) bëri një pamje madhështore, para mediave në paradën e madhe në Pekin.

Burimi: The Sun

(R.L/Dosja.al)

Shto Koment