Aktualitet

Sërish shifra të larta/ Ndërrojnë jetë 15 qytetarë nga COVID, shënohen 1021 raste të reja! Kapacitetet po shterojnë, hapet pavioni në spitalin e Elbasanit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se për 24 orë kanë ndërruar jetë 15 persona dhe janë infektuar 1021 raste të reja. Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 648 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.
Featured image of article: Sërish shifra të larta/ Ndërrojnë jetë 15 qytetarë nga COVID, shënohen 1021 raste të reja! Kapacitetet po shterojnë, hapet pavioni në spitalin e Elbasanit Të dhënat për Covid-19

TIRANË– 15 të vdekur dhe 1021 raste të reja të infektuara nga pandemia e koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit në vend. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se për 24 orë kanë ndërruar jetë 15 persona; 7 nga Tirana; 2 nga Vlora dhe Berati; ndërsa nga 1 viktimë ka pasur në Korçë, Librazh, Mat dhe Fier. Viktimat janë të moshave 63-87 vjeç. Ndërsa nga 3998 testime të kryera kanë rezultuar pozitivë 1021, ndërkohë që janë shëruar 1085 të tjerë. Në 24 orët e fundit janë kryer 3998 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1021 qytetarë. Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 648 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar. Për të përballuar fluksin, është hapur edhe pavioni COVID në spitalin e Elbasanit. Në bilancin e përditshëm janë përfshirë edhe të dhënat për procesin e vaksinimit, ku për 24 orë janë kryer 1242 injektime, duke e çuar totalin në 7970 doza Pfizer të shpërndara.

NJOFTIMI I MINISTRISË:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19. Gjatë ditës së sotme janë kryer 1242 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 7970 vaksinime antivCOVID. Ju informojmë mbi situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Në 24 orët e fundit janë kryer 3998 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1021 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 571 raste në Tiranë, 38 raste në Vlorë, 37 raste në Durrës, Sarandë, 35 raste në Elbasan, 33 raste Shkodër, Librazhd, 21 raste në Lushnje, 18 raste në Krujë, Fier, 17 raste në Kavajë, 14 raste në Berat, Kuçovë, 12 raste në Lezhë, 11 raste në Tepelenë, 10 raste në Kamëz, 8 raste në Korçë, Mirditë, Mallakastër, Gjirokastër,7 raste në Kolonjë, 5 raste në Kukës, Has, Peqin, Gramsh, 3 raste në Devoll, Tropojë, Përmet, Dibër, Shijak, 2 raste në Rrogozhinë, Pogradec, Vau i Dejës, Divjakë, Selenicë, Malësi e Madhe, Bulqizë, Skrapar, 1 rast në Cërrik, Kurbin, Pukë, Mat, Delvinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Patos, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 65,403 që nga fillimi i epidemisë. Sot është hapur edhe pavioni i dedikuar COVID në Spitalin Rajonal të Elbasanit, duke u zgjeruar me 3 spitale rajonale trajtimi I pacientëve me COVID19, përpos 4 spitaleve COVID në Tiranë. Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 648 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlorë, 2 qytetarë nga Berati, 1 qytetarë nga Fier, 1 qyetar nga Korçë, 1 qyetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Mati, të moshave 63-87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë.

COVID-19 – Statistika (23 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1021

Të shëruar në 24 orë 1085
Të shtruar në spitale 648
Humbje jete në 24 orë 15
Testime ditore 3998

Testime totale 447,746
Raste pozitive 102,306
Raste të shëruara 65,403
Raste Aktive 35,207
Humbje jete 1,696

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 22,051
Fier 2793
Durrës 1787
Vlorë 1778
Shkodër 1410
Elbasan 918
Lezhë 824
Berat 1028
Korçë 951
Gjirokastër 939
Dibër 353
Kukës 375

(k.m./dosja.al)

Shto Koment