Sport

Mrekullia e Cagliarit të bën me zemër, katastrofë e Parmës, lot në fushë…

Në fund të ndeshjes, kapiteni i Cagliarit, Joa Pedro, ulet pranë mesfushorit slloven kundërshtar Jasmin Kurtiç që qan, për ta ngushëlluar…
Featured image of article: Mrekullia e Cagliarit të bën me zemër, katastrofë e Parmës, lot në fushë…

ITALI – Me fitoren “in extremis” të Cagliari, Parma ndoshta ka kompromentuar shanset e mbetura për në Seria A. Jasmin Kurtiç e di shumë mirë këtë dhe në fund të ndeshjes ai shembet në fushën e “Sardegna Arena” në lot.

Në atë moment ndodh një skenë që përnjëherë përcjell vlerat e vërteta të sportit: Joao Pedro ulet pranë tij për ta ngushëlluar. Si kapiten i vërtetë, si sportist i vërtetë. Kush e respekton kundërshtarin dhe kupton se çfarë po kalon.

Cagliari është gjallë, Parma është shkatërruar. Ndeshja e dëshpëruar në Sardenjë për mbijetesë përfundoi 4-3, ku në katër minuta skuadra e Leonardo Semplici përmbys gjithçka nga 1-3 në 4-3. Ishte një lojë e çmendur, intensive, emocionuese deri në fund. Me shtatë gola, shumë adrenalinë, shumë kartona të verdhë nga Valeri, i cili luftonte për ta kontrolluar ndeshjen. Cagliari e fitoi ndeshjen me forcën e dëshpërimit.

Parmezët kaluan në epërsi me Pezzella (5’) dhe Kucka (31’), pastaj Pavoletti (39’) shkurton në 1-2 në fund të pjesës së parë. Në pjesën e dytë rezultati shkon në 1-3 nga Man (59’), ndërsa në minutat shtesë erdhën golat e përmbysjes së madhe me Pereiro (90’+1) dhe Cerri (90’+4).

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

B.T (Dosja.al)

 

Shto Koment