Kuriozitete

Mrekulli natyrore / Mali kristalor në Egjipt shtang turistët

Kodra u hap gjatë punimeve në rrugën nga Farafra në Bahariya rastësisht dhe aty u zbulua dhe pjesa magjike e malit, pavarsisht se një pjesë e saj u shkatërrua gjatë punimeve.
Featured image of article: Mrekulli natyrore / Mali kristalor në Egjipt shtang turistët

EGJIPT – Mali kristalor gjendet midis oazës Bahariya dhe Farafra, në veri të shkretëtirës së bardhë, në Egjipt.

Kristalet janë  barite (BaSO4) dhe kristale kalcite (CaCO3).

Kodra u hap gjatë punimeve në rrugën nga Farafra në Bahariya rastësisht dhe aty u zbulua dhe pjesa magjike e malit, pavarsisht se një pjesë e saj u shkatërrua gjatë punimeve.

Kodra kristalore

Kodra është një kasafortë subvolkanike, e cila u shfaq ndoshta gjatë epokës së Oligocenit.

Venat e Baritit janë shpërndarë gjerësisht në jug të Gebel El Hafhuf i cili është i përbërë nga një sekuencë shkëmbi që përfshin gur ranor, argjilor, gur gëlqeror, gur gëlqeror fosfat dhe gur ranor fosfatik.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pamje e kristaleve ne koder

Mali kristalor është kthyer në një pikë të re turistike, dhe fotot e tij po bëjnë xhiron e rrjetit nëpër botë.

Pamjet që ofrohen nga mali janë spektakolare, dhe për të apasionuarit e natyrës, ato janë një thesar i vërtetë.

Burimi: Geologyn

E.C/Dosja.al

Shto Koment