Bota

Moska reagon áshpër kundër SHBA-së: Vrásja e Soleimanit, rrézik për një kónflíkt të ri

Shtetet e Bashkuara vránë Gjeneralin Qassem Soleimani, kreun e forcave elitare të Gardës Revolucionare të Korpusit Quds Force, në një sulm me avion ndërsa ai dhe një grup që e shoqëronin u larguan nga aeroporti kryesor i Bagdadit me makinë.
Featured image of article: Moska reagon áshpër kundër SHBA-së: Vrásja e Soleimanit, rrézik për një kónflíkt të ri Emmanuel Macron dhe Valdimir Putin

MOSKË– Rusia dënoi sulmet ajrore amerikane që vranë një komandant të fuqishëm iranian, në Irakun fqinj të Premten, me kohën lokale si një “hap të pamatur” që rrezikonte “paqen dhe stabilitetin rajonal” në Lindjen e Mesme.

Shtetet e Bashkuara vránë Gjeneralin Qassem Soleimani, kreun e forcave elitare të Gardës Revolucionare të Korpusit Quds Force, në një sulm me avion ndërsa ai dhe një grup që e shoqëronin u larguan nga aeroporti kryesor i Bagdadit me makinë.

Zyrtarët e Pentagonit thanë që Presidenti i SHBA Donald Trump urdhëroi aksionin për të parandaluar sulmet e afërta kundër forcave amerikane në rajon.

Megjithatë, me udhëheqjen e Iranit tashmë duke u zotuar për një përgjigje ushtarake, Rusia hodhi dyshime në mirëkuptimin e Shtëpisë së Bardhë për forcat e dhunshme që kishte lëshuar.

“Veprime të tilla nuk krijojnë … gjejnë zgjidhje për problemet komplekse në Lindjen e Mesme. Përkundrazi, kjo do të çojë në një raund të ri përshkallëzimi të tensioneve në rajon,” tha Ministria e Jashtme e Rusisë në një deklaratë të postuar në faqen e saj të internetit .

Në një deklaratë të veçantë, ministria vuri në dukje se Soleimani “kishte shërbyer me besnikëri dhe mbrojtur interesat kombëtare të Iranit” dhe shprehu ngushëllime për popullin iranian për vdekjen e komandantit.

Shërbimi i shtypit i Kremlinit njoftoi më vonë se Presidenti rus Vladimir Putin kishte diskutuar sulmin me homologun e tij francez Emmanuel Macron me telefon, me të dy palët duke rënë dakord se “ky veprim mund të përshkallëzojë seriozisht tensionet në rajon”.

Reagimi pasqyronte marrëdhëniet gjithnjë e më të ngushta të Rusisë dhe Iranit – lidhje të krijuara nga një aleancë ushtarake katër-vjeçare në Siri, ku Moska dhe Teherani kanë ardhur në ndihmë të aleatit të tyre të ndërsjellë, liderit sirian Bashar al-Asad, shkruan VOA.

Disa raporte të mediave thonë se Soleimani – i konsideruar gjerësisht arkitekti ushtarak i veprimeve të Iranit në Lindjen e Mesme – u takua me Presidentin Vladimir Putin dhe Ministrin e Mbrojtjes Ruse Sergei Shoigu në Moskë në vitin 2016 për të diskutuar personalisht për ofensivën siriane. Të dy qeveritë iraniane dhe ruse mohuan që takimi të kishte ndodhur ndonjëherë.

Soleimani është në një listë të sanksioneve të udhëtimit në SHBA dhe është sanksionuar nga Sh.B.A që nga 2005 si mbështetës i terrorizmit.

Vëzhguesit në Moskë panë pak shanse që Rusia të vinte në ndihmë të Iranit në rast të një konflikti më të gjerë ushtarak.

“Nuk ka asgjë që Rusia mund të bëjë,” thotë Alexey Malashenko, një vëzhgues i gjatë i Lindjes së Mesme dhe drejtues i Institutit të Dialogut dhe Qytetërimit, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës në Moskë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Është një situatë që përfshin Iranin, Sh.B.A dhe Irakun”.

Marrëveshjet bërthamore

Megjithatë, greva e SHBA ndaj Soleimanit përsëri e vendos Iranin në krye të një liste të gjatë çështjesh që shkaktojnë fërkime midis Moskës dhe Uashingtonit.

Kremlini tashmë ishte përplasur me administratën Trump lidhur me vendimin e saj për të rrëzuar marrëveshjen bërthamore të Iranit – një ndërrim denuclearization për marrëveshjet e lehtësimit të sanksioneve të ndërmjetësuara me Iranin nga administrata e SHBA drejtuar nga Obama së bashku me Britaninë, Rusinë, Gjermaninë, Francën dhe Kinën përsëri në 2015.

Rusia ka gjetur baza të përbashkëta me fuqitë evropiane në denoncimin e vendimit të administratës Trump për të hequr dorë nga marrëveshja në favor të asaj që Shtëpia e Bardhë kërkon si një fushatë “presioni maksimal” që do të japë një marrëveshje më të mirë që kufizon ambiciet bërthamore të Teheranit.

Në të vërtetë, Moska kishte punuar me Francën dhe Gjermaninë për të gjetur mënyra për të manovruar rreth sanksioneve amerikane dhe në këtë mënyrë ta mbante Iranin në përputhje – një përpjekje që ekspertët e politikës së jashtme e pranojnë tani është gjithçka e dënuar për shkak të sulmit amerikan.

“Shpresat e fundit për zgjidhjen e problemit të programit bërthamor të Iranit janë bombarduar në copëza,” shkruajti Konstantin Kosachev, kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme në dhomën e sipërme të Rusisë, Këshillin e Federatës, në një postim në Facebook.

“Irani tani mund të shtyjë përpara programin e tij bërthamor, edhe nëse nuk do të planifikonte,” shtoi Kosachev.

“Në atë mënyrë, kjo është më e madhe sesa vrasja e një figure të rëndësishme”.

Marrë dhe përkthyer nga VOA Nesw.com

(a.m/dosja.al)

Shto Koment