Aktualitet

“Mos shndrro tragjedinë në një klikim sipërfaqësor mediatik”, Arbana Osmani i përgjigjet Brizida Gjikondit: Nuk do i mbyllim gojën, ajo kështu NDJEN. Si thua të mos e dëgjojmë as unë dhe ti? (FOTO)

Arbana Osmani ka reaguar sërish përmes një postimi në rrjetet sociale, duke i kthyer përgjigje Brizida Gjikondi e cila e akuzoi se po publikon histori të abuzimeve seksuale vetëm për klikime mediatike.
Featured image of article: “Mos shndrro tragjedinë në një klikim sipërfaqësor mediatik”, Arbana Osmani i përgjigjet Brizida Gjikondit: Nuk do i mbyllim gojën, ajo kështu NDJEN. Si thua të mos e dëgjojmë as unë dhe ti? (FOTO) Arbana Osmani dhe Brizida Gjikondi.

TIRANË– Moderatorja e njohur, Arbana Osmani i është përgjigjur avokates dhe aktivistes Brizida Gjikondi, pasi  kjo e fundit e kritikoi për publikimin e rasteve të abuzimit seksual  me vajza të mitura në emisionin e saj, “Dua të të bëj të lumtur” në Top Channel.

“Faleminderit Brizides për këtë mesazh publik. Në marshim do të jem patjetër me të gjitha mikeshat e mia. Ndërsa sa i takon rrëfimit të vajzës  është një kërkesë e saj  ABSOLUTE që rrëfimi të  bëhet publik  sepse ajo kështu NDJEN se mund t’i jap guxim  vajzave si ajo që kanë vuajtur apo vuajnë abuzime të ngjashme. Ka me mijëra vajza në botë që marrin guximin dhe flasin për herë të parë, në TV pranon të dali dikush dhe është e padrejtë që ne t’i mbyllim gojën. Ajo bën një thirrje për ndihmë pasika humbur besimin në çdo institucion  të këtij vendi, si thua të mos e dëgjojmë as unë dhe ti?”– ka shkuar Arbana mbi reagimin e Gjikondit për të.

Postimi i Arbanes ne Instagram.

Kujtojmë se Brizida reagoi ashpër ndaj Arbanës në rrjetet e saj  sociale, duke thënë se moderatorja po e shndërron tragjedinë e femrës shqiptare në një klikim sipërfaqësor mediatik. E teksa i kërkoi që të dal sot në marshimin e femrave shqiptare, Arbana ja pohoi që me patjetër do të jetë sot në këtë marshim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pak ditë më parë u bë publike përdhunimi i një 15-vjeçareje. 64-vjeçari Abaz Doku, roje shkolle, ka përdhunuar në një shtëpi, në zonën e Babrrusë, një 15-vjeçare. Ai e filmoi gjithë skenën dhe me anë të pamjeve e kërcënonte vajzën që nëse nuk kryente sërish marrëdhënie me të, do t’i publikonte ato.  Ndërkohë, 64-vjeçari  videon ua ka shpërndarë tre të rinjve. Për abuzimet seksuale do të zhvillohet një protestë ditën e sotme në Tiranë.

A.C/Dosja.al

Shto Koment