KRYESORET
Politike

“Mos më fol, jam vajzë Kuçi unë”/ Nuk gjen qetësi kampi i socialistëve të Vlorës, Hyseni përplaset me Denaj dhe Gur

18 Mars 2021, 12:47 Nga DOSJA
“Mos më fol, jam vajzë Kuçi unë”/ Nuk gjen

VLORË– Në Vlorë, “lista PS” nuk po gjen kararin e duhur dhe përçarja ka nisur dukshëm ende pa iu drejtuar kutive të votimit. Pas largimit në mënyrë demonstrative të Alket Hysenit, i lënë i fundit e listës së PS-së në Vlorë, situata brenda kampit të mazhorancës nuk është aq rozë sa mundohen ta kamuflojnë.

Në mbledhjen e fundit të Asamblesë Socialiste në këtë qark, ka pasur debate të forta dhe një sherr verbal mes deputetit me ditët e numëruara Alket Hyseni dhe Ministres së Financave Anila Denaj. Pasi folën gjatë për “arritjet” dhe organizimin e partisë, Anila Denaj, fjalën e ka marrë i fundit Alket Hyseni, i cili për të bërë “diversionin” u ka kërkuar socialistëve që të votojnë numrin 8 në listë, pra vetëm kryeministrin Rama.

Ai më tej ka vijuar për punët e bëra në katër vitet e fundit ku ka qenë deputet vetë, por kjo duket se nuk ka lënë të kënaqur Anila Denajn e cila i është kthyer Hysenit me fjalët: “Mos fol më ti, jam vajzë nga Kuçi unë dhe nuk më njeh mirë”.

Grindjet kanë qenë për potencën e gjithësecilit, ku duket se Hyseni, edhe pse merr pjesë në çdo takim të mundshëm të strukturave të PS-së është hapur kundër Denajt, por po luan politikisht duke folur me superlativa për Ramën. Nuk është vetëm një sherr për ndarje influence, pasi edhe vetë socialistët në bazë nuk ndihen të përfaqësuar me individë të cilët janë si “mish i huaj”. Përveç Denajt që është sjellë për të përfaqësuar Sarandën dhe Delvinën është edhe Niko Kuri që nuk gëzojnë mbështetjen e anëtarësisë.

Këtu ka dalë edhe problemi i përfaqësimit në lista. Socialistët në Sarandë, Delvinë dhe Konispol ndihen të tradhtuar nga lista “Gjiknuri-Rama”, pasi ngritën shqetësimin se asnjë prej kandidatëve nuk është nga zona e tyre. Në vitin 2013, PS kishte 3 përfaqësues si kandidatë për deputetë nga Saranda, një nga Konispoli dhe një nga Finiqi.
Gjithashtu edhe në 2017 lista e PS kishte dy përfaqësues nga Saranda, një nga Konispoli, një nga Finiqi dhe një nga Delvina. Tashmë në listën e këtyre zgjedhjeve, PS nuk ka asnjë nga Saranda, Konispoli, Finiqi dhe Delvina. Dhe “vajza nga Kuçi” që në publik tenton të shprehë qetësi, por në terren po e bën “gjoksin gropë” nga mburrja nuk shihet me sy të mirë në dy zona relativisht të madha si në Sarandë dhe Delvinë, të cilat në rang qarku kanë peshë elektorale.

Krahas ndarjes së dukshme në Sarandë dhe Delvinë, situata nuk paraqitet aspak e mirë edhe në qytetin e Vlorës, pas refuzimit të Dritan Lelit për të hequr dorë nga posti i kryebashkiakut dhe të bëhej pjesë e listës mbushëse për deputetë. Në këtë qark po hanë kokat e njëri-tjetrit, pasi në mes ka influenca të forta ekonomike të lidhura kryesisht me tjetërsimin e pronave në bregdet.

Marrë nga Bold News

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë