Aktualitet

“Mos i prek!”, Shoqata e Gazetarëve: Erion Veliaj të distancohet nga dhuna ndaj reporterëve!

Shoqata e Gazetarëve i ka kërkuar kryetarit të bashkisë Erion Veliaj, të distancohet nga aktet e dhunës të shoqëruesve të tij ndaj gazetarëve dhe të respektojë punën e medias;
Featured image of article: “Mos i prek!”, Shoqata e Gazetarëve: Erion Veliaj të distancohet nga dhuna ndaj reporterëve! Dhuna ndaj gazetareve

TIRANË– Shoqata e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë dhe Lidhja e Gazetarëve te Shqipërisë kanë reaguar pas një rasti dhune në Kavajë ndaj një prej gazetarëve dhe ekipit të OraNeës, nga shoqërues të kryetarit të bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

Në një reagim për mediat, shoqata tregon se gazetari ka pasur shenjat identifikuese të profesionit që kryen dhe është perpjekur t’i drejtojë një pyetje Veliajt, por ka ka marrë si përgjigje dhunën nga persona shoqërues të kryebashkiakut. Sipas gazetarit, këta persona nuk ishin shoqëruesit e zakonshëm të Veliajt dhe nuk kishin shenja identifikuese.

Pas këtij rasti, Shoqata e Gazetarëve i ka kërkuar kryetarit të bashkisë Erion Veliaj, të distancohet nga aktet e dhunës të shoqëruesve të tij ndaj gazetarëve dhe të respektojë punën e medias;

Deklarata e plotë:

THIRRJE Z.VELIAJ TE DISTANCOHET NGA DHUNA NDAJ GAZETAREVE

Shoqata e Gazetareve Profesioniste te Shqiperise dhe Lidhja e Gazetareve te Shqiperise shprehin shqetesimin per dhunen fizike te ushtruar ne Kavaje ndaj ekipit te xhirimit te TV Ora Neës, gazetarit Ronaldo Sharka, operatorit dhe shoferit nga shoqerues te kryetarit te bashkise Tirane Erion Veliaj. Gazetari ka patur shenjat identifikuese te profesionit dhe eshte perpjekur t’i drejtoje nje pyetje kryetarit te bashkise Tirane.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky veprim normal i gazetarit ka marre si pergjigje dhunen nga persona shoqerues te Veliajt, qe sipas gazetarit Sharka nuk ishin shoqeruesit e zakonshem apo me shenja identifikuese.

Shoqata e Gazetareve Profesioniste te Shqiperise dhe Lidhja e Gazetareve te Shqiperise denojne dhunen ndaj ekipit te Ora Neës nga shoqerues te kryebashkiakut Erion Veliaj, nje metode e shemtuar dhe e perseritur ndaj gazetareve te Ora Neës, sa here qe z.Veliaj i drejtohet nje mikrofon.
Media ka te drejten te drejtoje pyetje ne emer te publikut ndersa nje zyrtar publik si kryetari i Bashksie ka detyrimin te pergjigjet.

Shoqata e Gazetareve Profesioniste te Shqiperise dhe Lidhja e Gazetareve te Shqiperise i kerkojne kryetarit te bashkise Erion Veliaj, te distancohet nga aktet e dhunes te shoqeruesve te tij ndaj gazetareve dhe te respektoje punen e medias, si dimension i domosdoshem ne nje shtet demokratik. #MosPrekGazetaret.

Ngjarja ndodhi gjatë aktivitetit të kryebashkiakut Veliaj në Kavajë, ku 40 mbështetës të tij kanë dhunuar gazetarin Ronaldo Sharka, operatorin dhe shoferin e Ora News. Personat që kanë dhunuar grupin e xhirimit nuk janë truproja apo punonjës të Bashkisë Tiranë.

(kle.mu./Dosja.al)

Shto Koment