KRYESORET
Bota

Mori çmim në “Fashion Awards 2021”, Vogue flet për stilisten shqiptare, Nensi Dojaka

30 Nëntor 2021, 13:34 Nga DOSJA
Mori çmim në “Fashion Awards 2021”, Vogue flet për

MBRETËRI E BASHKUAR – Ditën e hënë, personazhe të famshëm duke përfshirë Dua Lipan, Addison Rae dhe Adriana Lima u ngjitën në tapetin e kuq të Çmimeve të Modës 2021. E organizuar nga Billy Porter dhe i mbajtur në Royal Albert Hall të Londrës, ngjarja shërben për të nderuar talentin më të mirë dhe më të ndritur të modës britanike.

Sipas Vogue, të ftuarit erdhën të veshur me disa prej stilistëve më të njohur në Mbretërinë e Bashkuar  si Richard Quinn dhe Kim Jones, kjo e fundit nga të cilët mbikëqyr Dior Men dhe Fendi. Ceremonia shërbeu si një ribashkim i ngrohtë e po ashtu edhe aq prekës pasi vetëm dy ditë më parë ndërroi jetë dizajneri afrikano-amerikan, Virgil Abloh.

Në mes çmimeve prestigjoze ishte edhe emri i  Nensi Dojakës, stilistes së njohur shqiptare të veshjeve për femra. Ajo mori çmimin BFC British Fashion Council dhe për të ka shkruar edhe prestigjozja “Vogue”. Nensi është e njohur më së shumti për modelet e saj të dekonstruktuara me prerje dhe vargje të ndërlikuara, dhe është emri që të gjithë duan të dëgjojnë këtë vit. Ajo fitoi çmimin prestigjioz LVMH për talentet në zhvillim në shtator dhe tani ajo ka marrë gjithashtu çmimin e Fondacionit të Këshillit Britanik të Modës për talentin e stilistëve në zhvillim.

Duke folur nga studioja e saj në Highbury & Islington të Londrës një javë më parë, Dojaka ishte shumë e zënë, siç ka qenë në javët pas shfaqjes së saj të parë solo në Javën e Modës në Londër për Pranverë/Verë 2022. Shfaqja siguroi porositë e saj nga 59 tregtarë duke përfshirë Ssense, Mytheresa dhe Matchesfashion. Ky është një hap i madh nga sezonet e mëparshme: Dojaka kishte 23 aksionerë për pranverë/verë 2021 dhe 31 për vjeshtë/dimër 2021.

Çmimi LVMH 2021 përfshinte një dhuratë prej 300,000 € dhe një vit mentorimi. Ajo po përdor fondet për të zgjeruar ekipin e saj dhe ofertën e produkteve, si dhe për të zhvendosur prodhimin  në Itali. Me këto ndryshime në vend, synimi është që marka e saj e vetëfinancuar të jetë fitimprurëse brenda vitit të ardhshëm.

Megjithatë, Dojaka duhet të tejkalojë zhurmën afatshkurtër dhe kërkesën me shumicë me ndërtimin e një marke me jetëgjatësi, si dhe një bazë të re klientësh që presin që pamja e saj pozitive për trupin të përputhet me një gamë më të gjerë dizajnesh.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?