Politike

Monika Kryemadhi shkon në Vlorë për 28-nëntorin, fton Luan Ramën në tapetin e kuq: Hajde ecim këtu! Meraku mos i rrëzohet kurora dhe biseda me vogëlushen që i kërkoi foto: Patjetër, ku e do, të rujt Zoti

VIDEO
Në emër të LSI-së ajo vendosi një kurorë në shenjë nderimi dhe respekti për Ismail Qemalin. Në momentin që shkon të vendosë kurorën, Kryemadhi dëgjohet të ftojë Luan Ramën në tapetin e kuq.
Featured image of article: Monika Kryemadhi shkon në Vlorë për 28-nëntorin, fton Luan Ramën në tapetin e kuq: Hajde ecim këtu! Meraku mos i rrëzohet kurora dhe biseda me vogëlushen që i kërkoi foto: Patjetër, ku e do, të rujt Zoti Monika Kryemadhi

VLORË– Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka shkuar sot në Vlorë për ceremoninë e 28-nëntorit. Në emër të LSI-së ajo vendosi një kurorë në shenjë nderimi dhe respekti për Ismail Qemalin. Në momentin që shkon të vendosë kurorën, Kryemadhi dëgjohet të ftojë Luan Ramën në tapetin e kuq.

“Do ecim këtu Luan,”- thotë ajo dhe ai i bashkohet.

Më pas të dy vendosin kurorën me shumë merak se mos u rrëzohet.

“S’ka ku rri, do na rrëzohet…ja ta rregullojmë,”- thotë Kryemadhi dhe e sistemojnë disi kurorën.

Rastësisht pranë Kryemadhi afrohet një vajzë e vogël me emrin Amar dhe i kërkon foto. E veshur me bluzën me shqiponjë, vogëlushja kërkon foto me Kryemadhin dhe kjo e fundit nuk ia mohon.

“Pa patjetër, ku e do…dalim atje? E do që të dalin dhe kurorat…si e ke emrin Amar? Uaa sa e bukur. Hajde ta bëjmë dhe një tjetër. Çfarë do bëhesh kur të rritesh? Doktoreshë, ua sa mirë se na kanë ikur doktoreshat. Të rujt Zoti,”- thotë Kryemadhi pas takimit me miken e vogël dhe më pas mban fjalën për mediat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al


Fjala e plotë

Gëzuar festën të gjithëve! Më shumë se ju në Vlorë që e ndjeni, ndjejmë edhe ne këtë kënaqësi dhe prezencë në këtë ambient të jashtëzakonshëm. Do të dëshiroja që të falënderoja të gjithë popullin vlonjat, për shkak të mikpritjes që i bëri Ismail Qemalit dhe të gjithë firmëtarëve të pavarësisë, ku ata ishin mikpritësit dhe krijuan këtë ditë të shenjtë për Shqipërinë, që është 28 Nëntori, dita e Pavarësisë, ku 108 vite më parë, burra dhe gra, por mbi të gjitha të gjitha mendjet e ndritura që bashkuan të gjithë shqiptarët, sfiduan të keqen e asaj kohe, që ishte lufta më e madhe përballë pushtimit, por mbi të gjitha ishte ajo që ne e quajmë fitore mbi të keqen dhe për të krijuar çdo lloj identiteti kombëtar, në mënyra nga më të ndryshmet kërkonin të zhduknin ekzistencën shqiptare. Ne sot në emër të LSI-së kemi vendosur një kurorë, në shenjë nderimi dhe respekti. Por jo vetëm kaq. Nëpërmjet këtij evenimenti dhe kësaj date të shënuar, ne duam të rikujtojmë edhe njëherë se është shumë më e rëndësishme se çdo gjë tjetër ajo që themi, bashkimi i të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Bashkimi i të gjithë shqiptarëve nuk do të thotë thjesht bashkim si individ, por do të thotë bashkim vlerash, bashkim idesh, bashkim dashurie, solidaritet me njëri tjetrin, aq më shumë në këtë vit të mbrapshtë, që është viti i kësaj situate që ka shkaktuar pandemia. Aq më shumë, por jo më larg se dy ditë më parë u bë një vit nga tërmeti i 26 nëntorit, ku shumë shqiptarë humbën jetën. Dhe sot më shumë se kurrë ne kemi nevojë për bashkimin, solidaritetin, vëllazërinë për njëri tjetrin, për t’iu dhënë njerëzve shpresë, për t’iu dhënë njerëzve mundësi më shumë për të jetuar dhe për ta kthyer Shqipërinë shtëpinë e të gjithë shqiptarëve.

Sot më shumë se kurrë kjo ditë ka simbolikën e saj jo vetëm për sa i përket identitetit tonë kombëtar, por sot më shumë se kurrë kjo ditë duhet të na ndërgjegjësojë të gjithëve për të ndaluar njëherë e përgjithmonë këtë shpopullim të mbrapshtë që ka nisur në Shqipëri, ku me qindra e mijëra të rinj e të reja po largohen nga Shqipëria. Detyra e të gjithë politikanëve pa dallim të flamujve të tyre politikë, vetëm në një flamur “Kuq e zi”, t’u bëjmë thirrje të gjithë vajzave dhe djemve tanë, kudo që janë në të gjithë botën, të kthehen në Shqipëri. Sot Vlora është shtëpia e të gjithë shqiptarëve në këtë ditë flamuri, në këtë ditë të mrekullueshme, si 108 vite më parë, që të gjithë mendjet e ndritura të Shqipërisë u kthyen për të përballuar atë evazion të së keqes në Shqipëri, sot më shumë se kurrë edhe ne duhet të bëhemi të gjithë bashkë, për të përballuar këtë evazion të shpopullimit dhe këtë mbytje të varfërisë dhe të mungesës së shpresës, me bashkimin të gjithë bashkë, për t’i dhënë shqiptarëve mundësinë që ta bëjmë Shqipërinë shtëpinë e shqiptarëve. Ju faleminderit, gëzuar festat, mbarësi të gjithëve. Zoti ju bekoftë ju dhe të gjithë shqiptarët kudo që janë!

Sot Shqipëria feston në heshtje shpalljen e Pavarësisë. Kthetrat e pandemisë që na ka kapluar kanë bërë që nëpër sheshe e makina të mos valëvitet flamuri kuqezi dhe ndryshe nga çdo vit tjetër, nuk do të ketë grumbullime të rinjsh e festime masive.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment