Politike

“Po u marrin bukën e fëmijëve”, Kryemadhi komenton grevën e naftëtarëve, tregon ç’hapa duhet të ndiqen

Në një takim me strukturat e LSI-së në Fier, Kryemadhi u bëri thirrje strukturave përkatëse që të takohen me naftëtartët, të bisedojnë me ta dhe të kuptojnë se ku qëendron problem në mënyrë që të gjendet një zgjidhje.
Featured image of article: “Po u marrin bukën e fëmijëve”, Kryemadhi komenton grevën e naftëtarëve, tregon ç’hapa duhet të ndiqen Monika Kryemadhi
Përditësuar:

TIRANË– Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka komentuar ditën e sotme grevën e urisë të naftëtarëve, të cilët e vijojnë prej tre ditësh. Në një takim me strukturat e LSI-së në Fier, Kryemadhi u bëri thirrje strukturave përkatëse që të takohen me naftëtartët, të bisedojnë me ta dhe të kuptojnë se ku qëendron problem në mënyrë që të gjendet një zgjidhje.

Greva e naftëtarëve bëhet për shkak të grabitjes së pagave të tyre. Po grabisin 27 muaj paga të anftëtarëve që janë buka e fëmijëve të tyre. Nëse nuk diskutojmë me njerëzit për hallet e tyre, shqiptarët do të deturohen të largohen nga Shqipëria. Ju bëj thirrje strukturave të Lëvizjes Socialiste për Integrim që të kontaktojnë për çdo ditë me njerëzit dhe të flasin për hallet e tyre. Të gjjejmë një zgjidhje dhe të marrim përsipër përgjegjësitë tona,”– tha Kryemadhi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Greva e urisë së punonjësve të stacionit elektrik dhe të pompimit në Poçem vijon për të tretën ditë rradhazi. Ata shprehen se nuk janë paguar prej 27 muajsh dhe se me kalimin e kohës gjendja e tyre shëndetësore rëndohet. Punëtorët thonë se askush nuk ka ardhur t’i shohë dhe se asnjë institucion nuk ka ndërmarrë asgjë për pagesat e tyre. Pranë tyre kanë shkuar mjekë nga qendra shëndetësore e Fratarit për t’u parë gjendjen shëndetësore.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment