Bota

Momentet e fundit të Princit Philip/ Mbretëresha nuk iu nda në asnjë çast, qëndroi me të shtratin e vdekjes

Mbretëresha Elizabeth mendohet të ketë qenë në shtratin e'burrit të saj të dashur', Princit Philip kur ai ndërroi jetë 'paqësisht' në Castle Windsor dje. Pallati Buckingham nuk ka pranuar të japë detaje nga vdekja e tij, por mendohet se ai ishte sëmurë në gjendje të rëndë dhe se gjendja e tij u përkeqësua brenda natës të enjten.
Featured image of article: Momentet e fundit të Princit Philip/ Mbretëresha nuk iu nda në asnjë çast, qëndroi me të shtratin e vdekjes princi philip mbreteresha e britanis

BRITANI– Mbretëresha ka qenë në shtratin e burrit të saj, Princit Philip kur ai vdiq në Kështjellën Ëindsor dje në mëngjes.

Megjithëse zyrtarët e pallatit nuk pranuan të “hyjnë në ndonjë specifikë” në lidhje me natyrën e vdekjes së tij, kuptohet se gjendja e tij e dobët u përkeqësua brenda natës të enjten dhe se personat e brendshëm kishin paralajmëruar se ai ishte “rëndë i sëmurë”.

Në fillim të këtij viti, Duka i Edinburgut, 99-vjeç, kaloi 28 ditë në spital për trajtimin e një infeksioni dhe gjendjes të mëparshme të zemrës, duke u kthyer në kështjellën Ëindsor më 16 mars.

Ndërsa shëndeti i tij u përkeqësua përsëri këtë javë, sugjerimi për ta çuar atë në spital përsëri u ndalua nga mbretëresha, dhe se çdo bisedë për lëvizjen e dukës së moshuar në spital thuhet se u hodh poshtë nga Mbretëresha, sipas burimeve të pallatit.

Bashkëshortja vendosi që burri i saj të vdiste në shtëpinë e tij, ‘në shtratin e tij’ dhe ‘me kushtet e tij’, sipas dailymail.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një burim i tha gazetës se : “Ai kaloi shumicën e katër javëve që ishte në spital duke u përpjekur të shkonte në shtëpi. Ata i operuan zemrën në një përpjekje për t’i dhënë atij pak më shumë jetë. Por ai nuk u interesua shumë për këtë. Nuk ka asnjë mënyrë që ai të dëshironte të vdiste në spital”.

Në një deklaratë të shkurtër, por prekëse në mesditë, Pallati Buckingham tha: ‘ishte shumë prekëse dhe hidhëruese që Madhëria e saj Mbretëresha shpall vdekjen e burrit të saj të dashur,  Princit Philip, Dukës së Edinburgut’.

(f.i/dosja/al)

Shto Koment