KurioziteteShowbiz

‘Molla e sherrit’ e divorcit më të shtrenjtë në Londër është jahti luksoz i Abramovichit dikur

Luna është jahti i cili pretendohet të jetë 'molla e sherrit' mes Tatiana Akhmedova dhe Farhad Akhmedov.
Featured image of article: ‘Molla e sherrit’ e divorcit më të shtrenjtë në Londër është jahti luksoz i Abramovichit dikur Jahti

DUBAI– Në zemër të divorcit më të shtrenjtë në gjykatat e Londrës është një jaht 115 metra i gjatë i ankoruar në Dubai .

”Luna” është pasuria më e madhe dhe më e shtrenjtë e ndërmarrjeve të manjatit të naftës dhe gazit Farhad Akhmedov , i cili e bleu atë nga Roman Abramovich . Luna është gjithashtu një “shënjestër” e Tatiana Akhmedova , ish-gruaja e Farhad për 21 vite.

Vlen rreth  250 milion euro dhe mund të jetë një pjesë e konsiderueshme e qindrave milionëve që Tatiana kërkon në gjykata. Por kjo nuk do të jetë aq e lehtë sa do të dëshironte Tatiana. Me marrëveshjet jashtë gjykatës që nuk çojnë askund, Tatiana ka hapur çështje gjyqësore në shumë vende, nga Dubai, në Lihtenshtajn, në Ishujt Marshall.

Kjo do të thotë që edhe nëse gjykata e Londrës vendos diçka, atëherë ajo thjesht mund të mos ketë vlerë , pasi Akhmedov mund të lëvizë pasuritë e tij nëpër botë.Farhad theksoi se ai do të bëjë gjithçka që ish-gruaja e tij të mos mund të marrë asgjë nga prona e tij. Polemika nënvizon faktin se të pasurit mund të mbrojnë pronën e tyre përmes arbitrazhit dhe juridiksioneve të ndryshme.

Tatiana dhe Farhad u takuan në 1989 dhe u martuan katër vite më vonë, duke u transferuar në Londër, ku Tatiana ka jetuar me dy fëmijët e tyre që nga ajo kohë.Martesa e tyre përfundoi zyrtarisht në 2014.

“Unë do të djeg paratë e mia dhe asaj nuk ia jap”, i tha Farhad djalit të tij, përmes një mesazhi në WhatsApp në mars të vitit 2016.Pjesa më e madhe e pasurisë së Farhad është për shkak të shitjes së një kompanie ruse të gazit në nëntor 2012 për 1.4 miliardë dollarë. Miliarderi, megjithatë, refuzoi të paguante për ushqimin e ish-gruas së tij, duke e çuar atë në gjyq në të paktën nëntë vende të ndryshme në botë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas vendimit të parë të gjykatës, Farhad këmbënguli që gruaja e tij veproi me mashtrim dhe iu nënshtrua presionit nga fondi i Burford Capital. Ai theksoi se ky fond po e ndjek atë nëpër botë, diçka që Burford e ka mohuar. Në vitin 2021, ish çifti diskutoi për një zgjidhje të mundshme, dhe Farhad i premtoi 100 milion dollarë Tatianës dhe 15 milion dollarë Burfordit, bisedimet, megjithatë, dështuan.Tatiana deri më tani ka “fituar” një helikopter me vlerë 6 milion dollarë dhe pritet të marrë dhe një avion privat .Gjatë procesit gjyqësor, shumica e pasurisë familjare kaloi nga Farhad në Trustet e Lihtenshtajnit . Vepra arti me vlerë 140 milion dollarë janë vendosur në ” Shtëpinë e Tresure ” të shtetit .

Sidoqoftë,super jahti (Luna) dhe stafi prej 50 personash të ankoruar në Dubai  qëndrojnë në qendër të polemikave.Titulli i Lunës ka ndryshuar  katër herë, sipas avokatëve të Tatiana. Hetuesit që veprojnë në emër të saj thonë se ata gjithashtu kanë zbuluar një transferim “të dyshimtë” në 2018, kur skuadra e Tatiana arriti kundër besimit në Lihtenshtajn.Tatiana është përpjekur shumë herë që gjykatat e tjera të njohin vendimin e gjykatës së Londrës.

Gjykatat e Dubait refuzuan vendimin , pasi Farhad argumentoi se një gjë e tillë nuk është në përputhje me ligjin e Sheriatit. Një gjykatës në Londër gjithashtu theksoi se është pothuajse e pamundur të zbatohen vendimet e Londrës në Lihtenshtajn.Për Tatianën, megjithatë, vendimi më i rëndësishëm i gjykatës mund të jetë një grup ishujsh në Paqësor.

Beteja vazhdonTë gjitha rrugët të çojnë në Dubai, ku Luna duket se është bllokuar, duke humbur vlerën e saj me kalimin e kohës.Edhe pse Tatiana ka punësuar ekspertë në rikuperimin e pronave, të mbështetur nga agjentë të veçantë të ushtrisë, gruaja e divorcuar do të duhet të mbështetet – në fund të fundit – në gjykatat e emirateve.Deri më tani, megjithatë, pasuria më e madhe dhe më e shtrenjtë, super jahti Luna, mbetet në duart e Farhad, në ujërat e sigurta të Dubait.

(o.l./dosja.al)

Shto Koment