Aktualitet

Genc Sulçebe: Po jepet trajtim i ekzagjeruar, mjekimet duhet të fillojnë pas ditës së dhjetë të infektimit

Staticieni Genc Sulçebe i ftuar mbrëmjen e sotme në Open tha se mjekët po japin një mjekim të gabuar për pacientët me covid kur normalja është që mjekimi të fillojë pas ditës së 10 kur sistemi ka akoma infeksion. Ai thekson se ka përdorimi të antibiotikëve, kortizonikëve e predizonit kur është i dëmshëm sepse pengon përgjigjen imunitare normale.
Featured image of article: Genc Sulçebe: Po jepet trajtim i ekzagjeruar, mjekimet duhet të fillojnë pas ditës së dhjetë të infektimit Genc Sulçebe

TIRANË-Vendi ynë po përballet me rritjen e të prekurve dhe të vdekurve nga COVID-19 javët e fundit.

Staticieni Genc Sulçebe i ftuar mbrëmjen e sotme në Open tha se mjekët po japin një mjekim të gabuar për pacientët me covid kur normalja është që mjekimi të fillojë pas ditës së 10 kur sistemi ka akoma infeksion. Ai thekson se ka përdorimi të antibiotikëve, kortizonikëve e predizonit kur është i dëmshëm sepse pengon përgjigjen imunitare normale.

“Kemi një himermedikalizim, një trajtim të ekzagjeruar. Përdoren antibiotikët që nuk kanë asnjë efekt, ato duhet të përdoren pas ditës së 10 kur akoma ka infeksion të madh. Ka përdorimi të kortizonikëve, predizonit kur është i dëmshëm sepse pengon përgjigjen imunitare normale, duhet ta lëmë të lirë që ta mposhti virusin e ta pastrojë sistemin. Është faji i mjekëve kur u shkon një person me temperaturë e i mbushin me antibiotikë. Po e lejmë anën ekonomike por është mjekim i dëmshëm”, tha mjeku.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Marrë nga Top Channel

(f.m/dosja.al)

Shto Koment