Aktualitet

Mjeku Pëllumb Pipero sërish me lajme të mira: E kaluam kulmin e kurbës, ka rënë dhe numri i telefonatave tek 127

Në një lidhje me Skype në "Opinion", Pipero tha se ka rënë edhe numri i telefonatave që qytetarët bëjnë drejt 127-s, numri të vendosur nga Ministria e Shëndetësisë, gjatë kohës së Covid-19.
Featured image of article: Mjeku Pëllumb Pipero sërish me lajme të mira: E kaluam kulmin e kurbës, ka rënë dhe numri i telefonatave tek 127 Pëllumb Pipero

TIRANË– Mjeku Pëllumb Pipero është shprehur sërish se kulmi i kurbës ka kaluar javën që lamë pas dhe se kjo është një gjë shumë e mirë.  Në një lidhje me Skype në “Opinion”, Pipero tha se ka rënë edhe numri i telefonatave që qytetarët bëjnë drejt 127-s, numri të vendosur nga Ministria e Shëndetësisë, gjatë kohës së Covid-19.

“Ka disa indikatorë që unë i konsideroj shumë të rëndësishëm. Në mendimin tim, kurba ka qenë e butë, jo shumë problematike për kapacitetet tona shëndetësore dhe kjo falë një sërë masah efektive dhe kërkesës së llogarisë për t’i zbatuar këto masa. Një rol të rëndësishëm kanë dhënë edhe këshillat e specialistëve.

Rënia numrit të telefonatave tek 127 është i dukshëm, ulja e rasteve që shtrohen çdo ditë dhe shtimi i rasteve të shëruara apo atyre që dalin çdo ditë është i dukshëm. Një indikator tjetë i rëndësishëm është, jo ulja e numrit të rasteve që merrren përmes testimeve, por ulja e përqindjes. Pra, sot kishim 9 raste dhe janë realizuar 230 mostra, pra është ulur përqindja e pozitivitetit. Duke gjurmuar rastet e kontaktit, ne kemi patur përqindje relativisht të lartë 15% apo 16 % të pozitivitetit. Kjo kurbë tek ne ka patur dy kulme të vogla. Unë besoj që ne e kemi kaluar pikun e epidemisë javën e shkuar, tani jemi në atë që ne e quajmë sheshpushim dhe besoj që fillimin e javës tjetër numri do shkojë duke rënë. Besoj që nga fundi i prillit numri do të jetë shumë i ulët. Ndoshta do të kemi disa raste sporadike në maj. Jam shumë optimist që paralelisht me të do të shkojë dhe lirimi i masave,”- u shpreh mjeku Pipero.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë në Shqipëri bilanci i personave të prekur me Covid-19 ka shkuar në 409, ndërsa 23 persona kanë humbur jetë. Numri i të shëruarve ka shkuar në 165. Harta e të prekurve është zgjeruar me 6 raste në Tiranë dhe 3 në Elbasan, por krahasuar me ditët e tjera, numri i të prekurve po bie. Prej tre ditësh, nuk është shënuar asnjë viktimë nga Covid-19 në Shqipëri. Qeveria dhe mjekët bëjnë thirrje që qytetarët të respektojnë masat e marra për COVID-19.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment