Aktualitet

Mjeku demostron proçesin e testit të shpejtë, pas 20 minutash mëson nëse jeni ose jo të infektuar me Covid

VIDEO
Featured image of article: Mjeku demostron proçesin e testit të shpejtë, pas 20 minutash mëson nëse jeni ose jo të infektuar me Covid

TIRANË-Gjatë konferencës për mediat të ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliut dhe grupit të ekspertëve për pandeminë u tha se javës tjetër do të hyjnë në fuqi testet e shpejta.

Në sallë u demostrua dhe mënyra se si do të aplikohet ky test. Ishte një mjek i cili tregoi për mediat e pranishme proçesin i cili zgjat 20 minuta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al


Në këtë qese janë tamponët sterila që janë plastike. Bashkohet tamponi. Rrotullohet 5 gjashtë herë dhe lëshohen me solucionin pufer. Bashkohet me tapën. Pas 20 min presim reaksionin të ndodh dhe nëse kemi reakasion pozitiv ndodh kur dy banet jane ne ngjyr të kuqe.’- tha mjeku.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment