KRYESORET
Aktualitet

Mjekët kryejnë testet serologjike, Koraqi tregon shifrat: 5.8% e personelit shëndetësor kanë antitrupa të COVID-19 (VD)

26 Qershor 2020, 17:18 Nga DOSJA
Mjekët kryejnë testet serologjike, Koraqi tregon shifrat: 5.8% e

TIRANË- Thuajse i gjithë personeli shëndetësor i Qendrës Spitalore “Nënë Tereza” dhe i Spitalit “Shefqet Ndroqi” në Tiranë janë testuar nëse kanë rënë në kontakt me koronavirusin e ri dhe vetëm një pjesë e vogël e tyre kanë rezultuar me antitrupa të Sars CoV 2.

Përqindja më e lartë e pozitivitetit tregon shefi i laboratorit të mikrobiologjisë në QSUT Andi Koraqi është gjetur tek mjekët dhe infermierët që shërbejnë në Infektiv. “Përqindja është relativisht e ulët. Tani flasim për një shifër, rreth 4 mijë individë të testuar, ku 5.8% është pozitiv”, shprehet ai.

A do tu rikthehet sëmundja këtyre?

“Ka studime që tregojnë se këto antikorpe nuk jetojnë më shumë se tre muaj. Disa thonë deri në 6 muaj. Nuk ka prova për prodhimin e antitrupave neutralizues të cilët janë ato që të mbrojnë”, sqaron ai.

Kjo situatë sipas mjekut Koraqi vë në pikëpyetje dhe teorinë e imunitetit të tufës. Sars CoV 2 ka ende shumë të panjohura. Disa prej geneve nuk iu dihet ende funksioni gjë që shpjegon dhe larminë e shenjave klinike që shfaq COVID-19. Në këto kushte si duhet të mbrohemi?

“Zgjidhja është vaksina ose një medikament i provuar që vepron ndaj Sars CoV 2. Deri tani nuk kemi asgjë. Maska dhe protokoll sigurie, këtë thirrje kam për të gjithë”, theksoi ai.

Megjithëkëtë shefi i laboratorit të mikrobiologjisë mendon se testet për antitrupat duhen shtrirë dhe në popullatë për të parë përhapjen e virusit në të. Ndërsa për këtë pritet të vendosë qeveria, tashmë është miratuar që  tamponët për COVID-19 veç laboratorit të virologjisë në ISHP do të bëhen dhe në atë të mikrobiologjisë në QSUT.

“Nuk është se po bëhen sot për herë të parë testet të virologjisë. Sigurisht tani do fillojmë të bëjmë për COVID-19”, tha më tej Andi Koraqi. 16 javë pas shfaqjes së rastit të parë me koronavirus në Shqipëri numri më i lartë i testeve  molekulare të kryera në 24 orë referuar raportimeve të Ministrisë së Shëndetësisë është  402.

(Marrë nga Abcnews.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë